‫Escrow چیست؟

یکی از اولین گام‌های فعالیت در سایت‌های تجارت الکترونیک مثل e-Bay و vWorker فهم مفاهیم و اصطلاحات مورد استفاده در آنهاست. یکی از مفاهیم خیلی مهم در سایت vWorker که از معروف‌ترین سایت‌های Freelance است، مفهوم Escrow است.

Escrow به طور خلاصه عبارت است از پول یا چیز با ارزش دیگری که در یک معامله یکی از طرفین به عنوان تضمین به یک شخص ثالث و بی‌طرف می‌سپارد تا طرف دیگر معامله در صورت بروز مشکل خیالش از بابت معامله راحت باشد. بهترین مثالی که در مورد Escrow در ایران به ذهن می‌آید پولی است که مستاجرین به هنگام پایان مدت اجاره و تخلیه ملک بابت هزینه برق، تلفن و… به بنگاه می‌سپارند. این پول تا زمانی که قبوض مربوطه تسویه شوند نزد بنگاه به عنوان شخص بی‌طرف باقی می‌ماند تا مالک خیالش راحت باشد قبوض مصرفی بدون مشکل تسویه خواهند شد. بعد از این که همه چیز به خوبی و خوشی تمام شد مستاجر به بنگاه مراجعه کرده و پول خود را پس می‌گیرد.

مثال دیگر Escrow در ایران شامل گواهینامه و مدارک ماشین است که افسر راهنمایی رانندگی به عنوان شخص بی‌طرف به هنگان تصادفات از طرفین تصادف دریافت کرده و تا زمان مشخص شدن مقصر نزد خودش نگه می‌دارد. Escrow در زمان‌های قدیم در ایران در قماربازی‌ها هم استفاده می‌شد. به این ترتیب که طرفین قمار، پولی را که قمار به خاطر آن صورت می‌گرفته را به یک شخص بی‌طرف تا پایان بازی می‌سپرده‌اند تا یک وقت کسی جر زنی نکرده و دبه در نیاورد. البته به نظرم می‌رسد این مورد قماربازی دقیقاً همان Escrow است.

Escrow بیشتر در کشورهای غربی و به خصوص در آمریکا رایج است. بیشترین استفاده‌ی Escrow در آمریکا در مورد معاملات ملک است. Escrow فقط پول نیست. بعضی وقت‌ها به جای پول، سورس کد، آهنگ، شعر یا اطلاعات «گرو» گذاشته می‌شود. از Escrow در سایت vWorker برای تضمین پرداخت پول به برنامه‌نویس توسط کارفرما استفاده می‌شود. شرکت‌ها یا موسساتی که نقش واسطه‌ی بی‌طرف را به عهده می‌گیرند حساسیت بالایی داشته، معمولاً توسط مراجع دولتی و قانونی تضمین شده و احتمالاً مورد بازررسی هم قرار می‌گیرند.

مرجع: مقاله «اسکرو» در ویکی‌پدیا

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *