‫تست پروتکل ارتباطی بین دبیرخانه ما و دبیرخانه شرکت «پ»‏

بالاخره فرایند تست پروتکل ECE بین دبیرخانه شرکت ما و شرکت «پ» شروع شد. این فرایند تا اینجا حدود ۴ هفته طول کشیده و برقراری هر تماس بین ما، شرکت «پ» و کارفرمای مشترک ما هم به طور میانگین ۲ روز طول کشیده!!
متاسفانه همکاری ما با برنامه نویسان شرکت «پ» هم از نوع ناقص آن می‌باشد. چون اولا «هر چی ما نوشته‌ایم درست است و حتما مال شماست که خراب است» و ثانیا «این شما هستید که باید خودتان را با ما تطبیق دهید نه ما، چون ما از شما قدیمی‌تر هستیم و مبنا زور ماست نه استانداردی که پروتکل ECE تعیین کرده!»‏
به قسمت دوم این را هم بیفزایید که آنها نمی‌توانند به ما بگویند از چه روش یا Componentی برای خواندن سورس ایمیل استفاده می‌کنند (اسرار کاری) و ما مجبور هستیم خودمان روش آنها را کشف کرده و منطبق با آن عمل کنیم!
این را هم اضافه کنم که مشکل ما به علت ارتباطات ایمیلی است و نه تولید یا خواندن فایل XML.

پ. ن.: این مطلب در ادامه مطالب وبلاگ سابق http://iranece.blogspot.com در اینجا درج شده است.

Comments

 1. baallaan

  سلام

  خيلي از پيام تان ممنونم
  از ديدن پيام هاي شما هميشه خيلي خوش حال مي شوم. ممنونم

  خواهش مي كنم بي زحمت خيلي مرا ببخشيد ولي آيا به من اجازه مي دهيد يك لينك را براي تان معرفي كنم؟

  بانك علم و فن آوري مهندس
  http://www.mohand.es/

  خيلي جاي عالي است و من خيلي آن جا را دوست دارم. شما مي توانيد آن جا عضو شويد و پست هاي علمي و فني تان را در آن جا منتشر كنيد

  من هم آن جا عضو هستم و هر وقت بتوانم سر مي زنم

  خيلي خيلي خيلي خوش به حال تان كه برنامه نويس هستين. اندازه ي همه ي دنيا خوش به حال تان. من مي ميرم براي برنامه نويسي
  ولي فعلا هيچ جا منو راه نمي دهند. خودم اي بوك و اينا دان مي كنم و مي خوانم ياد بگيرم

  🙂

 2. ناشناس

  سلام
  در رابطه با پروژه ECE ارتباط دبيرخانه اي من دو سوال برايم پيش آمده
  1- پروتكل ECE را خوانده ام ولي سوالم اين است كه چطور ميشود يك Xml ساخت كه حاوي تمامي استانداردهاي ذكر شده در اين پروتكل باشد؟ چه نرم افزارهايي موجود است ؟
  2- در صورتيكه اين ارتباط بين دو سيستم دبيرخانه اي متعلق به يك سازمان باشد يعني ارتباط Mailserver وجود نداشته باشد ، آيا توابع آماده اي وجود دارد كه بين شبكه اي اين Mail ها را بفرستند ؟

 3. Afshar Mohebbi

  با عرض پوزش بابت تاخیر در جواب و به هم ریختگی کلمات فارسی انگلیسی:
  ۱- تا آنجا که من این ور و آن ور را بررسی کرده‌ام هیچ نرم افزار، کامپوننت، کلاس، کد و چیز دیگه‌ای برای پیاده سازی این پروتکل وجود ندارد. همه شرکت‌ها خودشان برنامه‌های لازم را در این زمینه نوشته‌اند. برای ساخت ایکس ام ال مربوطه هم باید با توجه به پروتکل مربوطه تک تک تگ‌ها را ساخته و اطلاعات مربوطه را در آن قرار دهید. اگر مشکلتان را در این مورد بگویید راحت‌تر می‌توانم کمک کنم.
  ۲- اگر ارتباط آن دو دبیرخانه از طریق یک شبکه مبتنی بر آی‌پی باشد و نرم افزارها و کامپیوترهای لازم مثل
  Microsoft Exchange Server
  و… وجود داشته باشد، مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد و تقریبا با همین نرم افزار موجود می‌توان همان ارتباط را برقرار کرد.

 4. otrs

  در مورد نوشتن شرکت “پ” و رعایت مالکیت حقوقی شرکت مذکور اصلا از کار شما خوشم نیامد .
  به نظر من بهتر است شرکت‌هایی که اسم تولید نرم‌افزار و برنامه نویسی و مسایلی از این قبیل را خراب کرده‌اند و باعث شده‌اند که برنامه نویس ها به جای حقشان به اندازه‌ای که آنها می‌خواهند پول بگیرند . نوشته شود تا همه با آنها آشنا شوند .

 5. ناشناس

  با سلام
  در مورد ECE بايد بگم كه مشكلات زيادي دارم
  اولا اينكه قراره نرم افزار تحت وب من با سيستم دبيرخانه يكي از شركتها از طريق اين پروتكل ارتباط برقرار كرده و نامه هاي آن نرم افزار را بخواند و در جداول اطلاعاتي Sql server
  من بريزد در حاليكه اين شركت از Oracle
  براي ذخيره سازي داده ها استفاده مي كند .
  خوب يكسري مستندات فرستاده شده كه مثل سيستم “بريد” (سيستم پيام رساني دولت) كه اصلا سرو ته ندارد و قابل پياده سازي نيست و يكسري توابع Vb6 كه كلا توابعش تحت .Net حتي بعد از convert شدن قابل تست نيست .
  حالا من سوالم از شما اين است كه :
  1- شما در اين مورد كار كرديد كمي توضيح دهيد نرم افزارهايي كه ادعا مي كنند طبق اين پروتكل ميتوانند ورودي و خروجي بگيرند چگونه كار مي كنند ؟
  2- من فكر ميكنم اين نرم افزارها توابعي دارند صرفا جهت انتقال نامه نه جهت ساخت
  ECEبنا بر پروتكل xml
  xml و يا تفكيك يك
  به فيلدهاي اطلاعاتي ، و اگر بخواهم از آن استفاده كنم بايد خودم
  attachرا درست كرده به توابع آنها
  xmlكنم ، و بالعكس از
  آنها فيلدها را استخراج كنم ،‌آيا شما كه كار كرديد اينگونه بود ؟ يا آنها كه ادعا دارند نرم افزارشان اين قابليت را دارد بايد توابع يا ابزار جانبي براي اين منظور به ما بدهند ؟
  3- در هنگام تست اين قابليت از نرم افزار آنها ، چه پارامترهايي بايد مد نظر قرار بگيرد و از نظر شما چه توابع و كارهايي را بايد قابليت انجامش را داشته باشد ؟
  4- اصولا فكر ميكنم با توجه به مستندات فرستاده شده اين سيستم واقعا پياده سازي نشده ، چطور ميتوان از قابليت اجرايي آن مطمئن شد ؟
  متشكرم

 6. Afshar Mohebbi

  مورد ۱- در جداول اطلاعاتي Sql server من بريزد در حاليكه اين شركت از Oracle براي ذخيره سازي داده ها استفاده مي كند .
  توضیح: این پروتکل کاری به این ندارد که هر کدام از دبیرخانه‌ها از بانک اطلاعاتی یا ساختاری استفاده می‌کند. حتی برایش مهم نیست که هر کدام از آنها تحت چه سیستم عاملی هستند و با چه زبانی نوشته شده‌اند. کلیه اطلاعات پروتکل ارتباطی ECE از طریق یک فایل Xml رد و بدل می‌شود.

  مورد ۲- (سيستم پيام رساني دولت) كه اصلا سرو ته ندارد و قابل پياده سازي نيست
  توضیح: پروتکل ارتباط الکترونیک مکاتبات می‌تواند هم بر روی شبکه اینترنت و هم بر روی شبکه پیام دولت اجرا شود. تصور می‌کنم در حال حاضر بیشتر پیاده سازی‌ها هم بر اساس شبکه اینترنت باشد نه شبکه پیام دولت. من با شبکه پیام کار نکرده‌ام ولی می‌دانم مستندات مناسبی برای آن وجود دارد.

  سوال ۱: نرم افزارهایی که این پروتکل را پیاده سازی کرده‌اند بر اساس یک Xml خاص این کار را می‌کنند. به این ترتیب که نامه مورد نظر کاربر در قالب یک Xml خاص ریخته و سپس آن را از طریق یک ایمیل مخصوص به مقصد ارسال می‌کنند. دبیرخانه یا اتوماسیون مقصد هم ایمیلش را باز کرده و فایل Xml مذکور را دانلود کرده و بر اساس آن یک نامه جدید در سیستم خودش تولید و ثبت می‌کند.

  سوال ۲: هیچ کدام از دبیرخانه‌ها یا اتوماسیون ابزار، تابع، کلاس، کامپوننت، web service یا هیچ چیز دیگری به شما ارائه نمی‌دهند. وظیفه تولید Xml و ارسال آن به مقصد و برعکس آن یعنی باز کردن ایمیل و خواندن Xml مربوطه و ثبت یک نامه به ازای آن در سیستم خود بر عهده خودتان است نه کس دیگری.

  سوال ۳: برای تست آن به نظرم در گام اول باید با دبیرخانه خودتان تست کنید سپس با یک نرم افزار دیگر که به کارکرد آن مطمئن هستید تست کنید. یعنی از طریق پروتکل ارتباطی به آن نامه بفرستید و بگیرید.

  سوال ۴: خیر این طور نیست. اقلا چندین و چند شرکت معروف و غیر معروف این کار را کرده‌اند مثل رایورز، گام الکترونیک و برید سامانه. البته حساب شرکت‌هایی که پیاده سازی ناقص و اشتباهی دارند هم که جداست.

 7. فاطمه

  سلام
  من هم به تازگی دارم روی OTRS کار میکنم و از آشنایی با شما خیلی خوشحال شدم.
  میخواستم بپرسم شما از OTRS برای چه کاری استفاده میکنید(مکاتبات اداری، پشتیبانی و …)
  و اینکه چه مدتی هست که استفاده میکنید
  و اینکه به نظر شما ویژگیهای مهم OTRS چی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *