‫ابزارهای دات‌نتی یا PHP؟

به عنوان یک کاربر دنیای وب هر چند از گاهی که نیاز به راه اندازی یک سایت، وبلاگ، انجمن، فروشگاه اینترنتی و غیره می‌شود نیاز به تصمیم‌گیری درباره انتخاب ابزار مورد استفاده هم می‌شود. برای هر دسته از نیازمندی‌ها ابزارهای متفاوتی وجود دارد. مثلاً برای راه اندازی وب سایت می‌توان از ابزارهای WordPress، Joomla، Drupal، Orchard یا Umbraco استفاده کرد. فارغ از امکانات و جزییات هر کدام از آنها، اگر سر و کاری با برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار داشته باشید، اول بایستی بین سکوی توسعه آنها یا همان زبان برنامه‌نویسی آنها تصمیم‌گیری کنید. در این زمینه دو سکوی اصلی وجود دارند، یکی PHP که لینوکسی است و دیگر .Net که ویندوزی است.

اگر نیازتان صرفاً طراحی سایت یا راه اندازی وبلاگ باشد و الان یا آینده قصد توسعه شخصی سایت، اتصال به نرم‌افزارهای دیگر و غیره و غیره نداشته باشید، مشابه اکثر کاربران این طور ابزارها، تکلیف روشن است. مستقیماً به سراغ ابزارهای PHP بروید. پیشرفته‌تر هستند، امکانات بهتری دارند، جامعه کاربری بسیار بسیار بزرگتری دارند، متخصصین دم‌دستی‌تر و ارزان‌تری دارند، نگهداری و hosting ارزان‌تری دارند و غیره.

اما اگر دستی بر آتش دارید، فعالیت‌تان در زمینه دات‌نت است، سرور ویندوزی دم دست دارید، علاقه کمی به کار با لینوکس و PHP دارید و یا نیاز احتمالی به توسعه و یکپارچگی ابزارها دارید، قضیه فرق می‌کند. در این صورت باید وزن امکانات و مزایای ابزارهای PHP را کمی کمتر کرده و به ابزارهای دات‌نتی نگاه دقیق‌تری داشته باشید. اجازه دهید یک Case Study داشته باشیم راجع به CMSها.

گفته می‌شود که بین CMSهای PHP سه ابزار WordPress، Joomla و Drupal بسیار رایج‌تر هستند. WordPress پر استفاده‌ترین و ساده‌ترین است. Drupal برای نیازهای پیچیده‌تر ساخته شده و استفاده از آن به راحتی WordPress نیست. Joomla حالت وسط این دو است. یعنی از WordPress پیچیده‌تر و کم استفاده‌تر ولی از Drupal ساده‌تر و پر استفاده‌تر است. وردپرس و جوملا به تنهایی ۷۸ درصد سهم بازار را در اختیار دارند. ابزارهای دات‌نتی هم طی سال‌های اخیر رشد خیلی زیادی داشته‌اند. سه ابزار مطرح دات‌نتی عبارت هستند از Umbraco، Orchard و DotNetNuke. از بین این سه Orchard از همه جدیدتر است. گفته می‌شود Orchard معادل Drupal است. DotNetNuke یا همان DNN از همه قدیمی‌تر و رایج‌تر است. بر اساس نظرات برخی کاربران Orchard چیزی از یک CMS کامل کم ندارد. اگر این گفته را صحیح بدانیم باز هم جامعه کاربری خیلی کوچک (نسبت به WordPress) و متخصصین کم تعداد آن را نباید فراموش کرد. باید توجه کرد که جامعه کاربری کوچک به معنای ابزارهای جانبی، Themeها و امکانات فارسی کمتر نیز می‌باشد.

تجربه شخصی که از نرم‌افزارهای وبلاگ نویسی دارم من را نسبت به نرم‌افزارهای دات‌نتی به شک انداخته است. من مدت‌ها از ابزار blogger برای وبلاگ‌نویسی استفاده کرده‌ام. مدتی هم هست که از BlogEngine.Net به عنوان یک ابزار دات‌نتی استفاده می‌کنم. هر چند که خیلی با ریزه‌کاری‌های وبلاگ‌ها کار نکرده‌ام، اما به طور تجربی حس می‌کنم وبلاگ WordPress خیلی راحت‌تر و روان‌تر از BlogEninge.Net به عنوان بهترین وبلاگ دات‌نتی کار می‌کند. رسیدن به یقین در مورد این موضوع نیاز به بررسی دقیق‌تر WordPress و خود BlogEngine.Net هم دارد.

خلاصه موضوع این که فقط Webmasterهای حرفه‌ای که با هر دو دسته از ابزارها کار کرده‌اند می‌توانند نظر قطعی راجع به آنها بدهند. و این که اگر دات‌نتی بودن ابزار، امتیاز خاصی برایتان محسوب می‌شود بهتر است پی کمبود منابع را به تن‌تان مالیده، آستین بالا زده و بعضی نقصان‌ها را خودتان جبران کنید. این طوری می‌توان با ابزارهای دات‌نتی هم به عنوان یک ابزار پر امکانات و خوب استفاده کنید.

منابع
•    http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/cms-comparison-drupal-joomla-and-wordpress
•    http://webmasterformat.com/blog/top-asp-net-cmss
•    http://www.garethelms.org/2011/01/my-take-on-net-cmss-orchard/
•    http://www.techrepublic.com/blog/programming-and-development/pass-on-orchard-cms-until-the-feature-set-matures/4127
•    http://w3techs.com/technologies/comparison/cm-artiphp,cm-drupal,cm-orchard
•    http://orchard.codeplex.com/discussions/304259
•    http://www.opensourcecms.com/general/cms-marketshare.php
•    http://www.mindfly.com/blog/2012/02/13/wordpress-vs-umbraco-how-do-you-choose/

Comments

  1. afsharm

    این فهرست ۱۵ تایی را همین روز توی سایت وحید نصیری دیدم. فکر نمی کردم دات نت نیوک و امبراکو جایی غیر از سه تای اول داشته باشند.

  2. Saleh Souzanchi

    بله هم دات نتی هم جی اس پی، کلان تو یک سال اخیر بیشتر مدیریت محتوا ها رو مورد تست و بررسی قرار دادم.. جهت پروژم بهترین منابع دسترس بودند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *