وبلاگ نویسی به زبان انگلیسی

تجاربی که از وبلاگ‌نویسی در blog.afsharm.com، www.paysa.ir/blog و www.paysa.ir/articles  و فعالیت در لینکدین و تویتر داشته‌ام به من اثبات کرده است که نوشتن در اینترنت مزایای قابل توجهی دارد که نباید از آن غافل شد. چه بسیار دوستان خوب و با‌ارزشی که از این طریق پیدا نکرده و چه بسیار فرصت‌های شغلی که از این طریق متوجه نشده‌ام. اکنون بعد از فراز و نشیب‌های بسیار کم کم دارم حس می‌کنم باید کمی دامنه کار را وسعت داده و نوشتن به انگلیسی و برای مخاطبان جهانی را تجربه کنم.
زبان فارسی گویشوران بسیار کمتری از زبان انگلیسی دارد. زبان فارسی فقط در ایران و یکی دو کشور دیگر صحبت می‌شود. در حالی که زبان انگلیسی زبان اول یا زبان دوم درصد قابل توجهی از مردم دنیاست. نوشتن به انگلیسی باعث دسترسی به تعداد بسیار بالاتری مخاطب می‌شود. یک مشکل دیگری هم که من دارم این است که عمده نوشته‌های من درباره مسائل فنی است و کسانی که در جستجوی مسائل فنی هستند بیشتر در مطالب انگلیسی به دنبال آن هستند تا در مطالب فارسی. نوشتن به انگلیسی می‌تواند شبکه کاری را هم گسترش دهد. داشتن چند contact و دوست خارج از ایران علاوه بر شبکه دوستان ایرانی می‌تواند فرصت‌های جدیدی برای هر کسی به خصوصاً توسعه دهندگان نرم‌افزار به ارمغان بیاورد. نوشتن به انگلیسی به افزایش نمره IELTS نیز کمک می‌کند 😉
نوشتن در وبلاگ یا انتشار مطالب در سایت‌های پر مخاطب مثل Code Project یا LinkedIn موضوعی است که باید در مورد آن تصمیم‌گیری دقیقی انجام شود. این‌طور سایت‌ها فی‌البداهه تعداد زیادی مخاطب و خواننده در اختیار شما می‌گذارند و Repute شما را به سرعت بالا می‌برند. گذشتن از این موضوع کار ساده‌ای نیست.
وبلاگ‌نویسی می‌تواند با استفاده از یک سرویس وبلاگدهی خاص منظوره مثل geekswithblogs.net انجام شود. این‌طور سرویس‌ها در کنار مزایایی که دارند نویسنده را محدود می‌کند به اینکه صرفاً در آن فضای خاص (در اینجا توسعه نرم‌افزار) بنویسند. در حالی که وبلاگ مطلوب من صرفاً فنی نیست و ممکن است مطلب غیر فنی و شخصی را هم شامل شود. سرویس‌های وبلاگدهی رایگان مثل wordpress و blogger هم که مدت‌هاست مسدود هستند پس چاره‌ای نمی‌ماند جز تهیه hosting و نگهداری از وبلاگ به طور شخصی.
یکی از ابزارهای مهم ارتباطی در سطح جهانی  تویتر است. شاید بهتر باشد اکانت تویتری که با آن انگلیسی می‌نویسم با اکانت تویتری که به فارسی می‌نویسم و مخاطبان داخلی دارد متفاوت باشد. درست همان‌طور که بهتر است وبلاگ انگلیسی مستقل از وبلاگ فارسی باشد. به این دلیل که سلایق و علایق مخاطبان داخلی و مخاطبان جهانی متفاوت از هم هستند و نمی‌شود در آن واحد برای هر دو مطلب تهیه کرد. بعید می‌دانم انجام این تفکیک برای مواردی مثل اینستاگرام یا گیت‌هاب نیز لازم باشد.
اسم وبلاگ چه باشد؟ اول اینکه بهتر است اسم وبلاگ و اکانت تویتر با هم منطبق باشند. دوم اینکه انجام این کار نیاز به کمی بررسی بیشتر دارد. نمی‌توان اسم و آدرس وبلاگ را هر سال عوض کرد. ساده‌ترین انتخاب می‌تواند ترکیبی از اسم و فامیل نویسنده وبلاگ باشد. اسامی مستعار مثل code climber یا bit of tech یا west wind هم ممکن است مناسب باشند.

نظر شما چیست؟

پی نوشت: هفت ماه بعد از انتشار این نوشته وبلاگ انگلیسی‌ام را راه اندازی کردم. توضیحات بیشتر را اینجا بخوانید.

Comments

 1. Hamed Takmil

  حرف شما کاملا درست هست و من هم بعد از سال ها وبلاگ نویسی فارسی تاییدش می کنم. ورود به سطح پیشرفته در ایران مصادف با از دست دادن مخاطبان بیشتر برای مطالب فارسی است. از نظر ما شما در سطحی هست که به راحتی بتونی اقدام به نشر به زبان انگلیسی کنی.

  نظر من در مورد اسم این هست که همون ترکیبی از نام واقعی شما باشه. در ضمن سایت medium هم مشابه لینکداین فضای خوبی برای نوشتن هست.

 2. afsharm

  حس می‌کنم کمبود مخاطب بیشتر در زمینه مطالب فنی اتفاق می‌افتد. برای ارتباطات حرفه‌ای و ارتباط با دوستان شاید همین فارسی خیلی بهتر باشد. سایت medium انگار فیلتر است (از آن طرف).

 3. Amir Karimi

  واقعا کار درست و خوبیه. من هم شدیدا دلم میخواد این کار رو بکنم. قدیما هم یه وبسایت انگلیسی داشتم ولی مشکلی که دارم اینه که خیلی میترسم اشتباهات انگلیسی باعث بشه مطلب غیر حرفه‌ای به نظر بیاد (که وقتی اشتباه گرامری وجود داشته باشه واقعا هم غیر حرفه‌ای هست).

  من اگر از زبانم خیالم راحت بود و مطمئن بودم انگلیسی نوشتنم درسته و آبرو ریزی نمیشه بدون شک به طور مداوم مطلب انگلیسی می‌نوشتم. نکته مهم اینه که حتی اگر گرامر درست باشه وقتی نحوه نوشتن به لحن Native ها نزدیک نباشه فکر میکنم فید بک جالبی نداشته باشه.

  اگر یه مطلب فارسی (مخصوصا فنی و حرفه‌ای) ۵ تا مخاطب در ماه داشته باشن همون مطلب به زبان انگلیسی بیشتر از ۱۰۰ تا مخاطب خواهد داشت. به همین نسبت فیدبکها و کمک‌های اجتماعی هم بیشتر میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *