هنوز اینترنت قطع است

امروز پنج شنبه 30 آبان 1398 و تقریبا 5 روز است که اینترنت بین الملل نداریم. رسانه های رسمی و مسئولان دولتی و حکومتی می گویند که اوضاع آرام است. اما قطعی اینترنت باعث می شود که نشود حرفشان را باور کرد. هر نیم ساعت یک بار سایت های خبری و کانال های تلویزیون را زیر و رو می کنم که ببینم چه خبر است. هر دو ساعت یک بار سرم را از پنجره بیرون می برم که ببینم بوی سوختگی یا سر و صدای جمعیت به محل ما هم رسیده یا نه. هر شب به دوستانم زنگ می زنم که ببینم آیا خبر دست اولی از اوضاع دارند یا نه.

توی شرکت و توی پروژه مدام در حال زور زدن هستیم تا راهی برای مقاومت در برابر قطعی اینترنت پیدا کنیم. یکی از بچه ها می خواهد به مرز افغانستان برود و از آنجا با سیم کارت و آنتن افغانی به اینترنت برسد. بعضی دیتا سنترها سرورهای اینترنت دار اجاره می دهند. بعضی ادارات دولتی هم یک اینترنت ریموت در ریموتی دارند. اما به هیچ وجه کافی نیست. Build گرفتن اندروید استودیو مثل این که خیلی مشکل دار شده. بیلد گرفتن توی ویژوال استودیو هم از دیروز بعد از ظهر گیر می کند و تا بیست دقیقه طول می کشد. بعضی از بیلدهای اتوماتیک TFS هم به همین مناسبت دچار مشکل اساسی شده. تنها دلخوشی ما، history براوزر و password های کش شده است. اگر اینترنت برنگردد، اینها هم به مرور زمان expire خواهند شد. مضافاً این که همین اینترنت نیم بند هم در حال کند شدن است.

صفحه اول ویرگول پر شده از مطالبی که راجع به قطع اینترنت نوشته شده. خبرگزارهایی که کامنت شان باز است هم وضعیت مشابهی دارند. به جای آن که وقتم را صرف مشکلات پروژه کنم، درگیر خبر خوانی و کامنت گذاری شده ام. مجلسی ها و دولتی ها مدام خبر از وصل اینترنت در آینده نزدیک می دهند. اما هنوز هم خبری نیست. دو سه روز اول درگیری ها به جز همه این نگرانی ها، نگران بالا رفتن قیمت دلار و کمبود جنس در بازار هم بودم که انگار رشد قیمت ها فعلا متوقف شده.

کلا اوضاع جالبی نیست. از یک طرف به خاطر نبود اینترنت ضربه اساسی خوردیم از آن طرف به خاطر راهکار دادن برای ادامه کار و زندگی در نبود اینترنت، برچسب ساندیس خور و نفوذی نثارمان می شود.

یکی از معترضان به قطعی اینترنتی پیشنهاد داده اعتراضمان را در یکی از خبرگزارهای ثبت کنیم. به نظرم پیشنهاد بدی نیست. اصل مطلب را در اینجا بخوانید.

دیدن این لینک ها شاید برایتان جالب باشد. لینکلینکلینکلینکلینکلینک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *