مرگ و تولد دوباره مونو

Novell Mono رسماً تعطیل شد. Attachmate هیچ ابراز علاقه‌ای به نگهداری مونو نکرده است. اما مطابق رسم Open Source، یک انشعاب (fork) جدید در راه است. Miguel de Icaza بنیان گذار مونو یک شرکت جدید به نام زامارین (Xamarin) تاسیس کرده است.

زامارین هم مثل مونوی ناول تمرکزش روی پیشنهادات تجاری ‎.NET برای iOS و Android است. آنها قاعدتاً در runtimeهای open source مونو شراکت خواهند داشت، چیزی که پایه تکنولوژیک سرمایه‌گذاری‌های آنها خواهد بود.

زامارین به کامپوننت‌های غیر open sourceی MonoTouch و Mono for Android دسترسی ندارد. در حالی که به نظر می‌رسد سرعت تیم به اندازه کافی زیاد نباشد، ولی میگوئل مدعی‌ست تیم آنها نخستین نسخه iPhone را در سه ماه و Android را در چهار ماه آینده منتشر خواهند کرد.

مسائل قانونی در زامارین

میگوئل اظهار داشته است محصولات جدید آنها از لحاظ سورس با کدهای Mono و MonoTouch برای Android سازگار خواهد بود. به همین خاطر Attachmate ممکن است از لحاظ قانونی با آنها مشکل پیدا کند. همیشه به نظر می‌رسید مونو مورد ادعای قانونی مایکروسافت قرار بگیرد، اما چون حق اختراع CLR/C#‎ غیر الزام آور است و با توجه به تعهدات موجود نسبت به ECMA، این کار امکان‌پذیر نخواهد بود.

داستان در مورد Attachmate کاملاً متفاوت است. آنها حتی اگر حمایتی هم انجام ندهند باز هم صاحب محصولی هستند که مستقیماً با محصولات زامارین در رقابت است. اگر هیچ توافق قانونی بین Attachmate و زامارین انجام نشود، احتمالا دعوای آنها بر سر این که آیا کدهای جدید از تکنولوژی‌های قدیمی مونو استفاده کرده یا نه وجود دارد. با توجه به این که کل موضوع یک wrapper برای یک API مادرزاد (native) است، اثبات این که شما همه چیز را از نو پیاده‌سازی کرده‌اید، حتی با وجود تیمی که با کدهای Attachmate آشنایی قبلی ندارد کار سختی است.

در نتیجه مثل اوایل پیدایش هر محصول جدیدی، بعضی برنامه‌نویسان در انجمن‌های mono-android اعلام کرده‌اند فعلاً به جاوا بازخواهند گشت. تعدادی هم معتقدند هزینه تبدیل برنامه‌ها به جاوا و نگهداری هم زمان دو مجموعه کد برای آنها غیر ممکن است.

تاسیس شرکت جدید

تاسیس شرکتی که به طور اختصاصی روی محصولات وابسته به مونو کار کند ایده چندان جدیدی نیست. بر اساس صحبت‌های میگوئل، آنها سال گذشته هم سعی داشتند ناول را متقاعد کنند که شرکت مستقلی برای این کار تاسیس کنند. در حالی که این قضیه هیچ وقت به نتیجه نرسید، اما نشان می‌دهد که آنها به دنبال سرمایه گذاران ریسک پذیر و قراردادهای مهندسی بوده‌اند تا شرکت را تا رسیدن به سوددهی همراهی کنند.

گفته می‌شود زامارین هنوز هم دنبال سرمایه‌گذارهای بیشتری است تا بتواند کارهایی از قبیل کارهای زیر را انجام دهد:
* راهنما برای طیف وسیع برنامه‌نویس‌ها
* مستند سازی APIهای خاص مونو
* نرم‌افزار اختصاصی پشتیبانی از مشتری
* به روز رسانی سیستم باگ فعلی
* آموزش
* مشاوره و پشتیبانی
* بازاریابی: سکوی توسعه‌ی خیلی خوبی موجود است. اما نیاز هست که دنیا این را بداند. بودجه بازاریابی قبلی نزدیک به صفر بوده.

مسائل قانونی Attachmate

سوالات زیادی در مورد این که Attachmate چطور دست از مونو خواهد کشید وجود دارد. مونوی ناول قراردادهای پشتیبانی زیادی دارد که نیاز به رسیدگی دارند. این موضوع فقط در مورد قراردادهای قدیمی نیست بلکه ناول هنوز هم در حال فروش قراردادهای پشتیبانی یک ساله هم برای MonoTouch و هم برای مونوی Android است در حالی که هیچ developerی برای آن محصولات ندارد. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند حالت بدی به وجود خواهد آمد.

توجه:
این متن ترجمه مطلب مربوطه در InfoQ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *