ترس و گیجی تکنولوژیک

کنفرانس BUILD مایکروسافت در کنار همه اخبار داغ و هیجان انگیزی که راجع به ویندوز ۸ داشت، مثل هر خبر تکنولوژیک (کامپیوتر/نرم‌افزار) دیگری همراه بود با یک ترس قدیمی از رو آمدن چیزهای جدیدی که مجبوریم برای ماندن در دنیای برنامه‌نویسی دیر یا زود آنها را یاد گرفته و با آنها کار کنیم. البته منظور از ترس نه این که از یاد گرفتن چیزهای جدید متنفر و فراری باشیم. بلکه نگرانی از وقتی است که باید مجدداً گذاشته شده و تجربیات قبلی (نه کل آنها) است که باید فراموش شوند. همیشه با تغییر عمده تکنولوژی‌های نرم‌افزاری این نگرانی وجود دارد که این بار نتوانیم خودمان را به موقع برسانیم و عنان کار را از دست دهیم.

در کنار این ترس یک گیجی بدی هم وجود دارد. این گیجی ناشی از آن است که نمی‌دانیم آن چیزهای جدید چه هستند. ناشی از آن است که مدام اخبار ضد و نقیضی راجع به آنها می‌شنویم. مثلاً این که هنوز نمی‌دانیم Windows Phone 7 چه نقش و سهمی در دنیای موبایل‌ها دارند که به یک باره سر و کله ویندوز ۸ هم پیدا شده و او هم ادعا می‌کند قرار است دنیای موبایل‌ها و تبلت‌ها را کن فیکون کند. حال ما نمی‌دانیم قرار است ویندوز ۸ جایگزین WP7 باشد یا دو چیز جدا هستند و اگر قرار باشد ویندوز ۸ جایگزین WP7 باشد پس چرا فاصله انتشار این دو این قدر کم است؟

Comments

  1. A.Karimi

    WP7 خیلی شبیه Windows 8 است. حتی Keyboard لمسی آنها دقیقاً شبیه به هم است.  در مورد Metro-Style هم که دقیقاً یکی است. هردو امکانات برنامه نویسی به سبک Silverlight را دارد و درنهایت به نظر من به یک سمت و سو می‌روند. چیزی شبیه dotNet 3.5 و dotNet 4.0 که با هم تفاوت دارند اما دانش ما در یکی، در دیگری هم کاربرد دارد. درنهایت بعید می‌دانم بلایی که بر سر برنامه‌نویسان VB6.0 آمد بر سر برنامه نویسان #C بیاید. در کل دنیای امروز فقط دو قول Java و dotNet قابل رقابت با هم هستند و مسیر dotNet هم تا حدودی مشخص شده. مایکروسافت در حال حاظر نمی‌تواند یکباره همه توسعه‌دهندگانش را به یک مهاجرت اساسی فرا بخواند. خوشبختانه تکنولوژی‌ها روز به روز به استانداردها نزدیکتر می‌شوند و فاصله گرفتنشان از استانداردها سختتر می‌شود. البته طبیعی است که مایکروسافت و امثال آن از قدرت خود برای حفظ مشتریان و انحصاری کردن کار استفاده کنند.

    در هر صورت من خیلی به آینده این تکنولوژی‌ها خوشبین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *