‫Paging کوئری‌های SQL در NHibernate

تصور کنید تعدادی کوئری SQL دارید که می‌خواهید Paging را با استفاده از NHibernate در آنها فعال کرده و بنا به دلایلی اجازه بازنویسی آنها با دیگر APIهای NHibernate نداشته و آنها را صرفاً باید از طریق ObjectDataSaource به کنترل‌های ASP.NET بخورانید. سه راه برای انجام این کار وجود دارد.

راه اول:
استفاده از stored procedureهای کمکی که خاص این قضیه ایجاد شده‌اند. یکی از آنها Paging_RowCount است که توسط دوستم مسعود رمضانی معرفی شده. این ابزارها queryی (و احتمالاً stored procedure) شما دریافت کرده و Paging را روی آنها اعمال می‌کنند. بدی این ابزارها این است که محدودیت‌های زیادی در query دریافتی اعمال و کرده و در خیلی از حالات کار نمی‌کنند. بدی دیگر آنها عدم خوانایی و قابلیت نگهداری پایین آنهاست چون Query ورودی این ابزارها معمولاً به صورت تیکه تیکه در داخل کد C#‎ نگهداری می‌شود. البته من چندان تخصصی روی SQL ندارم و با کل این ابزار به طور کامل کار نکرده‌ام اما همین دلیل دوم برای من کافی است تا از آن دوری کنم.

راه دوم:
استفاده از Named SQL Queries در NHibernate است. در این روش شما می‌توانید با استفاده از SetFirstResult و SetMaxResults وظیفه Paging را به عهده NHibernate بگذارید. در این حالت NHibernate خودش به طور خودکار و پشت پرده مشابه روش اول عمل کرده و Paging را برای شما مهیا می‌نماید. این روش بسیار زیبا، راحت، خوانا و قابل نگهداری است اما بدی آن این است که در بعضی حالات که Query کمی پیچیده می‌شود عمل نمی‌کند. یعنی این که بیشتر برای Queryهای ساده مناسب است.

راه سوم:
وقتی که نمی‌خواهید از روش اول استفاده کنید و روش دوم هم درست کار نمی‌کند مجبورید خودتان وظیفه Paging را به عهده بگیرید. یعنی کاری را که روش‌های اول و دوم به صورت خودکار انجام می‌دادند شما به صورت دستی انجام دهید. روش معمول برای Paging در MS SQL Server که راه‌های اول و دوم هم از آن استفاده می‌کنند روش ROW_NUMBER()‎ است. من خودم برای انجام این کار از یک Query حاضر و آماده که توسط NHibernate تولید می‌شد استفاده می‌کنم. به نمونه اسکریپت زیر توجه فرمایید:


SELECT TOP (@maxResults) * FROM (

select

*

,ROW_NUMBER() OVER(ORDER BY (@orderBy)) as _sort_row from

Toy

)as query WHERE query._sort_row > @firstResult
ORDER BY query._sort_row
البته من همین query را هم در داخل یک Named SQL Query قرار داده‌ام ولی به جای فراخوانی توابع SetFirstResult و SetMaxResults از پارامترهایی که خودم به همین اسامی در query تعبیه کرده‌ام استفاده می‌کنم.

Comments

 1. ناشناس

  I think that is one of the so much important information for me.
  And i am happy reading your article. However wanna commentary
  on some general issues, The web site taste is perfect, the articles is
  in reality nice : D. Good activity, cheers

  Take a look at my blog post :: phlebotomy classes online
  ()

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *