‫ کار پروژه‌ای در سایت‌های Freelance

حتماً برای شما هم این کنجکاوی پیش آمده که سایت‌های Freelance خارجی مثل rentacoder.com چطور کار می‌کنند و چطور می‌شود از آنها پروژه گرفت. در این طور سایت‌ها «خریداران» پروژه‌های مورد نیاز خودشان را به مناقصه می‌گذارند و «فروشندگان» در مناقصه آن پروژه‌ها شرکت کرده و آنها را انجام می‌دهند. خریدار و فروشنده اصطلاحی است که برای خرید و فروش خدمات تخصصی به کار می‌رود. سوالات زیادی در مورد این طور سایت‌ها وجود دارد. مثلاً این که آیا می‌شود به آنها اعتماد کرد؟ چطور پروژه‌هایی در آنجا عرضه می‌شود؟ برای انجام پروژه‌ها چقدر مهارت نیاز هست؟ حدود قیمت‌ها چطور است؟ چه افراد دیگری در آنجا فعالیت می‌کنند؟ و چندین سوال دیگر.

«جف اتوود» حدود دو سال پیش مطلبی انتقادی نسبت به این طور سایت‌ها نوشته. این نوشته خیلی جنجالی شده و کامنت‌های خیلی خیلی زیادی ذیل آن درج شده است. از آنجا که این کامنت‌ها از طرف افراد مختلفی درج شده است، به همین خاطر منبع بسیار بسیار خوبی است برای فهمیدن این که افراد استفاده کننده از این سایت‌ها خصوصاً rentacode.com که حالا به vworker.com تغییر نام یافته چه نظری راجع به آن دارند و چه تجاربی در آن داشته‌اند. با این که مطلب مربوط به دو سال پیش است ولی چون منبع دیگری سراغ نداشتم همه کامنت‌های آن را خواندم و سعی کردم خلاصه‌ای از نکات موجود در آن را استخراج کنم. این‌ها نظرات آن افراد است نه من:

۱- نظرات مثبت و منفی متضاد خیلی زیاد هست. بعضی‌ها معتقدند این سایت‌ها خیلی خوب و بعضی‌ها معتقدند خیلی بد هستند.

۲- این طور سایت‌ها بیشتر برای انجام پروژه‌های کوچکی که نیاز به پشتیبانی بعدی ندارند مناسب هستند.

۳- همیشه به این طور سایت‌ها به دید کار دوم و کار مکمل نگاه کنید نه کار اصلی.

۴- اول چند تا کار کوچک ولی موفق انجام دهید تا رزومه‌تان خوب شود.

۵- خیلی‌ها با چند مدت کار موفق توانسته‌اند مشتریان (Client) دائم برای خودشان دست و پا کنند و حتی توانسته‌اند کار Full Time در یک شرکت درست و حسابی پیدا کنند.

۶- هیچ وقت روی پروژه‌هایی که غیر واقعی هستند Bid (قیمت دادن به روش مناقصه‌ای) نکنید. مثل «نوشتن وب‌سایتی مثل facebook تنها با ۵۰۰ دلار!»

۷- پروژه‌هایی که spec (تعریف پروژه) نامناسبی دارند هیچ وقت به سرانجام نخواهند رسید.

۸- عمده خریداران آمریکایی و عمده فروشندگان هندی، اروپای شرقی، روسی و کشورهای کمتر ثروتمند دنیا هستند. به همین دلیل پروژه‌ها از یک طرف با قیمت‌های آمریکایی تا ساعتی ۱۰۰ دلار بالا می‌روند و از طرفی به خاطر برنامه‌نویسان ارزان قیمت هندی تا ساعتی ۴ دلار هم پایین می‌آیند.

۹- افرادی که در حوز‌ه‌های خیلی کوچکی مثل Add-in برای فایرفاکس یا برنامه‌نویسی VBA برای اکسل یا حتی CSS مهارت دارند در این طور سایت‌ها شانس بیشتری دارند. چون رقبای کمتری دارند.

۱۰ – خریداران خیلی به خوش قول بودن و مطمئن بودن فروشندگان اهمیت می‌دهند. اگر می‌خواهید در کار Freelance موفق باشید سعی کنید هیچ وقت اعتماد مشتریان را خدشه‌دار نکنید. خریداران زیادی به خاطر بی‌برنامگی فروشندگان متضرر شده‌اند بنابراین اگر کمی زرنگ باشید از این موضوع می‌توانید به نفع خودتان استفاده کنید.

۱۱- از رقابت در این فضای بین‌المللی نترسید. برنامه‌نویس‌های آمریکایی زیادی گرانقیمت هستند (ساعتی ۱۰۰ دلار) و برنامه‌نویسان هندی زیادی غیر قابل اعتماد.

۱۲- تعدادی از برنامه‌نویسان از این طور سایت‌ها دست می‌کشند نه به خاطر این که این سایت‌ها جاهای بدی هستند بلکه به این خاطر که راه‌های راحت‌تری برای جذب پروژه پیدا کرده‌اند.

۱۳- برای برنده شدن در یک مناقصه نیاز لازم نیست فقط قیمت را پایین بیاورید، بلکه باید همزمان نشان دهید که کیفیت کارتان بالاست.

۱۴- ارتباط بین شما و مشتری‌ها معمولاً از طریق ایمیل و Chat انجام می‌شود ولی آمادگی صحبت تلفنی با یک فرد انگلیسی زبان را داشته باشید.

۱۵- قبل از قیمت دادن برای پروژه تا می‌توانید از مشتری راجع به پروژه سوال کنید تا هیچ ابهامی باقی نماند.

۱۶- سایت معروف Digg از طریق همین سایت‌ها سفارش داده شده‌.

۱۷- ما ایرانی‌ها در یک موقعیت متضاد قرار داریم. از یک طرف هزینه‌های تولید ما خیلی پایین است چون ویژوال استودیو، ویندوز، SQL Server و غیره را مجانی نصب می‌کنیم و از طرفی تحت تحریم ایالات متحده هستیم و باید با دوز و کلک و هویت غیر واقعی کار کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *