‫پروتکل ECE و نرم افزارهای دبیرخانه

  ‫پروتکل ECE

پروتکل ECE یا پروتکل تبادل الکترونیکی مکاتبات (Electronic Correspondence Exchange) پروتکلی ایرانی است برای استاندارد کردن ارتباط مکانیزه نرم افزارهای دبیرخانه و اتوماسیون. ایده اولیه این پروتکل توسط کمیته نرم افزار انجمن شرکت‌های انفورماتیکی (زیر گروه همگن اتوماسیون اداری) در تابستان ۸۲ مطرح و در پاییز و زمستان ۸۳ عملیاتی گردید. در حال حاضر به دلیل انحلال انجمن شرکت‌های انفورماتیکی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای متولی امورات آن است.

تا قبل از ابداع این پروتکل خیلی از شرکت‌های نرم افزاری تولید کننده نرم افزار دبیرخانه و اتوماسیون برای برقراری ارتباط بین نسخه‌های مختلف نرم افزار خود که در مکان‌های جغرافیایی مختلفی نصب شده بودند روش‌های ارتباطی خاصی ابداع کرده بودند. این روش‌ها عمدتا مبتنی بر ارسال/دریافت نامه به کمک فایل‌های مختلفی مثل xml و روش‌های ارتباطی مثل ایمیل بودند. در ادارات و سازمان‌های بزرگ که هر کدام از شعب آن از یک نرم افزار دبیرخانه متفاوت استفاده می‌کردند برقراری ارتباط بین دبیرخانه‌های مختلف میسر نبود چون هر کدام از شرکت‌های تولید کننده نرم افزار از روش خاص خودش استفاده کرده بود. در اینجا بود که ایده پروتکل ECE مطرح شد. این پروتکل همه را ملزم می‌کرد تا از یک روش ارتباطی و قالب فایل یکسان استفاده کنند.

پروتکل ECE از یک فایل xml خاص با قالب کاملا مشخص به عنوان قالب ارسال/دریافت اطلاعات دبیرخانه‌ای و ایمیل به عنوان بستر ارتباطی استفاده می‌کند. کلیه مستندات پروتکل در سایت رسمی آن یعنی http://ecep.ir/ موجود است. در حال حاضر (بهار ۸۸) خیلی از شرکت‌های نرم افزاری در حال پشتیبانی از این پروتکل بوده یا درصدد افزودن آن به دبیرخانه‌هایشان هستند. ما هم امیدواریم این حرکت به ایجاد یک استاندارد واقعی و فراگیر تبدیل شود.

در ادامه لیستی از نوشته‌های خودم در وبلاگ قبلی‌ام که راجع به پروتکل ECE و نرم افزارهای دبیرخانه بود و بعضی لینک‌های دیگر را در جدول زیر می‌آورم. لطفا برای کامنت و لینک فقط از همین وبلاگ استفاده کنید چون وبلاگ قبلی دیگر به روز رسانی نمی‌شود.

کلیه مطالب وبلاگ جاری که راجع به پروتکل ECE هستند
نوشته ناصر حاجلو راجع به پروتکل ECE
سایت رسمی پروتکل ECE
سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور – متولی رسمی پروتکل ECE
وبلاگ قبلی: معرفی وبلاگ
وبلاگ قبلی: جستجو در گوگل به دنبال ECE
وبلاگ قبلی: سیستم دبیرخانه بدون کاغذ، نیاز یا اجبار
وبلاگ قبلی: معیارهای انتخاب نرم افزار دبیرخانه (اتوماسیون)
وبلاگ قبلی: فرق بین دبیرخانه و اتوماسیون
وبلاگ قبلی: شرکت‌هایی که تفکیک دبیرخانه و اتوماسیون را به خوبی رعایت کرده‌اند
وبلاگ قبلی: یک سایت خوب برای آشنایی با سیستم‌های دبیرخانه
وبلاگ قبلی: مشکل در ارسال ایمیل
وبلاگ قبلی: Certify
وبلاگ قبلی: ویرایش جدید پروتکل تبادل الکترونیکی اطلاعات اداری ECE
وبلاگ قبلی: فعال شدن مجدد پروژه ECE

‫پروتکل ECE

Comments

 1. ناشناس

  جناب آقای محبی
  با سلام
  من محمد صادقی هستم که مدت 12 سال تو زمینه بانکی کار کردم، الان داریم یه سیستم جدید رو شروع کردیم دنبال یک سری نیروی خوب برای همکاری با تخصص JAVA و C# و آشنایی با enterprise application هستیم.
  می خواستم اگه کسی رو می شناسید یا جسارتا خودن مایلید برای پیشبرد موفق پروژه به ما کمک کنید ، این رو از ما دریغ نفرمایید.
  آدرس ایمیل بنده sadeghi@caspco.com
  با تشکر

 2. gita

  بابت مطالب خوب توبتون در وب لاگ متشکرم

  چند سوال در مورد ای.سی.ای دارم

  آیا ای.سی.ای در بستر وب هم کار میکنه؟
  در این صورت تکلیف هرز نامه ها چی میشه؟
  در غیر اینصورت برای ارتباط با خارج از سازمان نیاز به دریافت مجوز داریم؟

  سپاسگذارم

 3. افشار محبی

  @گیتا:

  ای.سی.ای به صورت یک سرویس عمل می‌کند. این سرویس مبتنی بر ایمیل است و ربطی به اینترفیس برنامه ندارد. مثل برنامه شما می‌تواند تحت وب، تحت ویندوز، تحت لینوکس، کنسول، وب سرویس، موبایل یا هر چیز دیگری باشد و تا زمانی که برنامه شما به ایمیل دسترسی دارد می‌تواند از پروتکل ای.سی.ای استفاده کند.

  ای.سی.ای برای رفع مشکل هرزنامه‌‌ها از هدر استفاده می‌کند. تنها ایمیل‌هایی از لحاظ ای.سی.ای معتبر شناخته می‌شوند که دارای هدر خاصی باشند.

  خوشبختانه ای.سی.ای نیاز به هیچ مجوز مخابراتی یا دولتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *