‫معرفی کتاب «کلید موفقیت در رشته کامپیوتر را فشار دهید»

کتاب الکترونیکی «کلید موفقیت در رشته کامپیوتر را فشار دهید» نوشته حامد تکمیل یکی از آزادکاران (Freelancer) خوبی است که دورادور با اخلاقیات خوب حرفه‌ای او آشنا هستم. محتوای این کتاب از جنس آن چیزهایی است که هر دانشجو و تازه فارغ التحصیل کامپیوتری باید آن را مطالعه کنند به خصوص آنها که قرار است کم و بیش به صورت مستقل کار کنند. خوانند باید مطمئن باشد دانستن مطالب آن می‌تواند کمک بسیار خوبی به انتخاب مسیر شغلی مناسب و پیشرفت وی می‌نماید. در واقع این کتاب حاصل تجارب نویسنده آن است. تجاربی که اگر آن را از دیگران یاد نگیرید مجبور می‌شوید خودتان با هزینه بسیار گزاف‌تری به دست آورید. چه بسا بدون اطلاع از این تجارب در راه پیشرفت شغلی مایوس شده و خیلی زود مسیرتان را به جایی که نمی‌خواستید کج کنید.

عمده مطالب کتاب اختصاص دارد به معرفی و مقایسه رشته‌های مرتبط با کامپیوتر، آزادکاری، توصیه‌های مفید برای دانشجویان کامپیوتر و کارآفرینی. بنده مایلم این کتاب را «توصیه‌های برای موفقیت در آزادکاری و کارآفرینی برای دانشجویان و تازه فارغ التحصیلان کامپیوتر» بنامم. اگر قصد شما استخدام در ادارات دولتی یا حتی بخش‌های عمومی و تخصصی برنامه‌نویسی در شرکت‌های مختلف خصوصی تولید نرم‌افزار است، گمان نمی‌کنم این کتاب چندان برایتان مفید باشد.

کتاب به صورت الکترونیکی و رایگان و عدم استفاده از امکانات انتشاراتی‌های متداول منتشر شده است. ولی با این وجود صفحه بندی، تقسیم بندی مطالب و ویراستاری خوبی داشته و حاوی کمترین اشتباه املایی و نگارشی است.

با اجازه از نویسنده کتاب علاقمند هستم نکاتی را به مطالب کتاب اضافه یا مطالب موجود را باز تکرار کنم:

 1. حداقل در شهرهایی مثل تهران که فضاهای مسکونی بسیار فشرده و گرانقیمت هستند (اجاره آپارتمان شصت متری در مناطق متوسط تهران در تابستان ۹۲ حدود ۱۰ میلیون رهن و ۶۵۰ هزار تومان اجاره)، یکی از مصایب آزادکارها تهیه فضای مناسب جهت فعالیت است. آپارتمان‌های مسکونی کوچک تر از آن هستند که بتوانید در کنار همسر و فرزند یا والدین و خواهر و برادر خود با تمرکز کافی به انجام کار بپردازید. واحدهای مسکونی آنقدر در دل هم فرو رفته‌اند که انگار در حالی زندگی مشترک با همسایگان هستید. خیلی کم پیش می‌آید که سکوت کافی از ناحیه همسایگان و عابرین کوچه و خیابان فراهم شود. اجاره دفتر حتی به صورت اتاق‌های مشترک و محقر نیز چندان ارزان تمام نمی‌شود. ۳۰۰ الی ۵۰۰ تومان بابت اجاره یک اتاق ۹ متری از یک دفتر مشترک در مناطق متوسط شهر حداقل چیزی است که با آن روبرو هستید. بنابراین اگر در شهری مثل تهران آزاد کار هستید قید کار در منزل را بزنید و بابت اجاره دفتر مبلغ کافی در نظر بگیرید.
 2. خدمات بیمه و بازنشستگی خوشبختانه در مورد آزادکارها چندان هم بد نیست. در حال حاضر می‌توان بیمه تامین اجتماعی را از طریق بیمه خویش فرما با هزینه معقول دریافت کرد. بیمه های تکمیلی را هم می‌توان از بیمه های خصوصی یا نهادهایی مثل سازمان نظام صنفی تهیه نمود. در بدترین حالت می‌توان با تاسیس موسسات و شرکت‌های بسیار کوچک و شراکت با چند آزاد کار دیگر مسائل بیمه و بازنشستگی را تا اندازه‌ای برطرف نمود.
 3. به شخصه با بسیاری از حالات مطرح شده در متن کتاب به صورت مستقیم برخورد کرده‌ام و آنها را ناشی از تجربه واقعی می‌دانم. یکی از آنها امکانات سخت‌افزاری مناسب و تلف کردن بیهوده وقت در اینترنت است. اگر امکان تهیه کامیپوتر، اینترنت و منابع مناسب را ندارید کار بر شما سخت خواهد بود. و اگر توانایی مقابله با وسوسه هر دقیقه ای در اینترنت را ندارید باز هم همین طور!
 4. در بخش‌های مختلف کتاب تاکید زیادی به قدرت اینترنت و لزوم به کارگیری صحیح آن شده است. دلم می‌خواهد من هم به سهم خودم تاکید بیشتری روی این موضوع داشته باشم. اینترنت امکان ارتباطی فوق العاده عالی در دستان شماست که مهارت ها و توانایی‌های خود را به دیگران بشناسانید و افراد مشابه خود را پیدا کنید. اینترنت فقط اسپم و فیس بوک و فیلترینگ نیست. مزایای ارتباطی اینترنت اگر درست شناخته شود می‌تواند بسیار کارا باشد.
 5. بنده هم شخصاً از دست کم گرفتن کار آموزی و پروژه فارغ التحصیلی بسیار زیاد متضرر شده‌ام. بنابراین به خوانندگان این مطلب و این کتاب شدیداً توصیه می‌کنم مطابق راهنمایی‌های کتاب اهمیت بسیار زیادی به کارآموزی و پروژه فارغ التحصیلی بدهند. حین خواندن کتاب مدام «دفتر ارتباط با صنعت» دانشگاه به یادم می‌آمد. زمان تحصیل ما در نیمه پایانی دهه هفتاد هیچ اثری از آن در دانشکده کامپیوتر ندیده بودم. شاید اگر فعالیت این «دفتر» جدی‌تر می‌بود، فارغ التحصیلان موفق‌تری می‌داشتیم. کم نبودند فارغ التحصیلانی که تازه در محیط کار می‌فهمیدند که بازار کار از آنها چه انتظاراتی دارد. البته خوب به خاطر می‌آورم اساتید معظم و محترم آن زمان دانشگاه را که کار هم زمان با تحصیل را مناسب نمی‌دانستند و کلاً مخالفت سر سختانه ای با آن داشتند.
 6. یکی از مهارت‌های بسیار موثر در موفقیت افراد، توانایی نوشتن، ارتباطات نوشتاری و شبکه‌سازی (پیدا کردن و ارتباط با افرادی که می‌توانند در موفقیت شما سهیم باشند) است. این مهارت‌ها کم و بیش در بخش کارآفرینی کتاب پوشش داده شده‌اند. داشتن چنین مهارت‌هایی در هر مرحله ای که از کار و زندگی هستید توصیه می‌شود.
 7. اگر مجبور به ثبت شرکت شدید، سعی کنید درگیر شرکت سهامی خاص نشوید. بورکراسی مسئولیت محدود خیلی کمتر است. ضمناً شرکت‌های موفقی را می‌شناسم که مسئولیت محدود هستند. در آسانی ثبت شرکت‌های مسئولیت محدود همین بس که ثبت آن به صورت اینترنتی می‌باشد. یادتان باشد که هر وقت کارتان توسعه پیدا کرد امکان تغییر نوع شرکت یا انتقال دارایی‌های آن به شرکت نوع جدید وجود دارد. در متن کتاب اشاره ای به موسسات نشده است. ولی فکر می‌کنم ثبت موسسه هم یکی از راه های کم دردسر داشتن شخصیت حقوقی و راه اندازی شراکت باشد.

برای دریافت کتاب به مطلب مربوطه در وبلاگ سیلور کاور مراجعه فرمایید.

Comments

  1. Post
   Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *