‫مشکل Jira و مودم D-Link

جیرا را در سرور نصب کرده بودم و از طریق NAT یک مودم D-Link امکان دسترسی به بیرون را برای آن فراهم کرده بودم. از داخل هیچ مشکلی نداشت اما یکی از کاربران نمی‌توانست از بیرون با جیرا کار کند. مورد را از طریق یک VPS چک کردم، از آنجا هم جیرا دیده نمی‌شد. جیرا یک برنامه جاوایی است که توسط Application Server خودش host می‌شود نه از طریق IIS. بنابراین باید پورت جداگانه‌ای به آن اختصاص داده می‌شد. پورت انتخابی من همان پورت پیش فرض یعنی 8080 بود. برای رفع مشکل مراحل مختلفی را دنبال کردم:

۱- در اولین مرحله به ISP شک کردم. بلافاصله تماس گرفتم و از آنها خواستم که باز بودن پورت 8080 را بررسی کنند. پورت باز بود. NATهای مختلفی را با کمک ISP امتحان کردیم. وقتی که فقط ۸۰۸۰ در NAT تعریف می‌شد مشکلی وجود نداشت. وقتی که همه پورت‌های ۱ تا ۶۵۵۳۵ هم در NAT باز می‌شد باز هم مشکلی وجود نداشت. اما باز کردن پورت‌های ۸۰ و ۸۰۸۰ به طور همزمان امکان پذیر نبود. مودم من که در اینجا نقش Router را بازی می‌کرد یک خاصیت دارد که وقتی در NAT آن پورت ۸۰ باز شود اعلام می‌کند که پورت وب داخلی به ۸۰۸۰ منتقل شد. در مورد FTP هم مورد مشابهی اتفاق می‌‌افتاد. این مورد می‌توانست سر نخی باشد.

۲- در تنطیمات Router قسمتی وجود داشت به نام Acess Control Services. در آنجا اسم تعدادی سرویس فهرست شده بود. همه سرویس‌ها را غیر فعال کردم. دسترسی به Router را برای همیشه از دست دادم ولی مشکل جیرا حل شد.

۳- به نمایندگی D-Link در ایران زنگ زدم گفتند راهی وجود ندارد که Web Server داخلی به پورت دیگری منتقل شود اما بهتر است از telnet استفاده کنید. مودم را مجددا تنظیم کردم و این به بار به جز سرویس telnet بقیه سرویس‌های Acess Control Services را غیر فعال کردم. با telnet می‌توانستم به Router وصل شوم. مقدار زیادی وقت گذاشتم ولی امکانات telnet آنقدر زیاد نبود که بتوانم NAT دیگری را تعریف کنم یا Acess Control Services را تغییر دهم.

۴- به عوض کردن پورت جیرا رضایت دادم. مودم را مجددا تنظیم کردم و در NAT آن گفتم که پورت ۸۰۹۰ بیرون به پورت ۸۰۸۰ داخل وصل شود. مشکل بیرون با استفاده از پورت جدید حل شد. اما از داخل نمی‌توانستم با همان آدرس و پورت بیرون کار کنم. سعی کردم پورت خود جیرا را هم به پورت جدید تغییر دهم اما موفق نشدم.

۵- مجدداً به عدم دسترسی به مودم رضایت دادم. همه سرویس‌ها به جز telnet را غیر فعال کردم. مشکل حل نشد. مودم را برای بار چندم مجددا تنظیم کردم و این بار همه سرویس‌ها را غیر فعال کردم. اما بر خلاف دفعه اول مشکل جیرا حل نشد. اصلا نفهمیدم چرا.

۶- یک بار دیگر مودم را به طور معمولی تنظیم کردم. همه پورت‌های ۱ تا ۶۵۵۳۵ را در NAT تعریف کردم و جیرا کار کرد. اما باز گذاشتن تمام پورت‌ها اصلا راه عاقلانه‌ای نبود. آنها را بستم.

۷- داشتم نا امیدانه به خرید یک Router درست و حسابی فکر می‌کردم اما ضمن آن که می‌‌ترسیدم عین مشکل در آنجا هم وجود داشته باشد به سرم زد یک بار دیگر با تعریف NAT بازی کنم. با چند بار امتحان دیگر به این رسیدم که اول پورت ۸۰۸۰ را تعریف کنم و بعد پورت ۸۰ را. این روش در اولین قدم کار کرد. یعنی از بیرون هم پورت ۸۰ باز بود و هم پورت ۸۰۸۰. ترسیدم که با خاموش و روشن شدن مودم یا سرور دوباره به حالت اول برگردم. دو بار مودم را Boot کردم ولی هیچ چیزی از کار نیفتاد. بالاخره از کابوس ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر نجات پیدا کردم!

نکته: اگر فقط از ابزارهای دات نتی به جای جیرا استفاده می‌کردم مشکلات خیلی کمتری داشتم. حداقلش این بود که نیاز به پورت جدیدی غیر از پورت ۸۰ نبود و با IIS سالهاست که کار می‌کنم. اما جیرا خیلی قدرتمندتر از آن است که بشود آن را به خاطر چنین مشکلاتی کنار گذاشت.

Comments

 1. MehdiPayervand

  سلام، من مطالبتون رو درباطه کنترل سورس و باگ ترکینگ جستجو کردم و متوجه شدم که تجربه های زیادی در این دو مورد داریدف برای راهنمایی بنظرتو برای استفاده از یه باگ تریکنگ و سورس کنترل که بشه بصورت مجتمع ازشون استفاده کنیم چه چیزهایی رو با هم پیشنهاد میدین، ممنون.

 2. afsharm

  اگر یکپارچگی اولویت شماره یک است از TFS استفاده کنید. اگر کارایی و امکانات اولویت بیشتری دارد از ترکیب Jira و TeamCity و git استفاده کنید.

 3. I Mohamadi

  واقعا جالب نوشته بودید می خواستم بدونم که چگونه می شود نسخه کرک شده جیرا را دانلود کرد همچنین من خودم نسخه 3.13 جیرا را پیدا کردم ولی گویا نسخه 4 و 5 آن خیلی فرق می کنه می شود راهنماییم کنید یا لینک دانلود آن را بدهید. تشکر محمدی

  همچنین جهت استفاده از teamCity چگونه می وشد دانلود کرد لینک آن را دارید ممنون می شوم
  ایمیل بنده که منتظر نظرتان هستم Rexmanirgmail.com

 4. afsharm

  سلام. ما از نسخه رایگان (یک ماهه) جیرا استفاده می‌کنیم. شرکت تولید کننده جیرا هم با ما آنقدر مهربان هست که نسخه رایگان ما را تمدید کند. علاوه بر این هزینه نسخه ارزان قیمت جیرا خیلی پایین است. در حد ۴۰-۵۰ هزار تومان که فکر می‌کنم در حد توان همه شرکتهای نرم‌افزاری هست.

  Team City را از سایتش می‌توان دانلود کرد. نسخه محدود آن رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *