پیدا کردن نیش

What-Is-Your-Niche

نیش کلمه جالبی است. نیش یک کلمه انگلیسی (niche) است که معادل صحیح فارسی آن را بلد نیستم ولی به طور تقریبی به معنی شغل یا موقعیتی است که خیلی مناسب یک نفر است به خصوص اگر شخص آن را دوست هم داشته باشد.

اولین جایی که خیلی توجهم به این کلمه جلب شد و مدام با آن مواجه می شدم، پادکست Desert island discs بود. در هر کدام از قسمت های این برنامه یک مهمان میانسال (بیشتر وقت ها) حضور دارد که از زندگی گذشته، کارها، موفقیت ها و احساساتش می گوید. یکی از سوالاتی که مجری بیشتر وقت ها می پرسد این است که چطور نیش خود را پیدا کردی؟ یعنی چطور فهمیدی این شغل همانی است که دوستش داری و در آن موفق خواهی بود؟ این سوال از آدم های مختلفی پرسیده می شود، از آشپزهای حرفه ای، کمدین ها، سیاست مدارها، بازیگرها و یک بار هم یک چوپان که یک کتاب نوشته بود راجع به ششصد سال گوسفند داری در خانواده اش. بعد از Desert island discs در خیلی جاهای دیگر هم با این کلمه مواجه شدم از جمله مصاحبه های مختلف با برنامه نویسانی مثل Phil Haack  و غیره.

حالا که با مفهوم این کلمه آشنا شده ام، می فهمم که توصیف خیلی از کارهای خودم هم پیدا کردن نیش بوده. یعنی این همه که مثل ملخ از این شرکت به اون شرکت، از این پروژه به اون پروژه و از این تکنولوژی به اون تکنولوژی پریده ام، اسمش همین بوده: پیدا کردن نیش. حالا با دانستن این کلمه بهتر می توانم خودم را توصیف کنم.

زمانی که در حال گذراندن دبیرستان و دانشگاه بودم می دانستم که یک شغل دولتی، نیش من نیست. من می خواستم یک مهندس باشم که بتوانم آزادانه اهداف کاری ام را دنبال کنم، نه یک کارشناس که زیر فشار انبوهی از بوروکراسی نگران مافیا بازی اطرافیانم باشم. البته اعتراف می کنم که این اواخر با توجه به شرایط افتضاح بخش خصوصی که کمترین ایرادش امنیت شغلی پایین و کم سوادی است، یکی دو بار به نظرات آن وقت خودم شک کرده ام.

با آن که نظامی گری هیچ وقت از مشاغل مورد علاقه ام نبوده ولی دو سال سربازی نشان داد که آن هم اصلا نیش من نیست. ساختاری که در آن همه چیز با درجه شناخته می شود و خیلی مسائل دیگر.

الان که کم و بیش در ساختار بخش خصوصی فیکس شده ام و عملاً تنها انتخابم هم همین است، باز هم هر روز به دنبال نیش خودم هستم. هنوز هم حق انتخاب وجود دارد. هنوز هم می شود بین Full Stack و Single Stack صحبت کرد. می شود بین Product Owner بودن و Project Manager بود بحث کرد. می شود درگیر Startup بود و در Business عمیق تر شد یا این که مسیر فنی یک Software Engineer را ادامه داد. می شود از نردبان مدیریتی شرکت، اگر شرکت به اندازه کافی بزرگ باشد، بالا رفت یا این که همچنان Back-end developer باقی ماند.

پیدا کردن نیش خیلی هم کار راحتی نیست!

آیا شما نیش خود را پیدا کرده اید؟

Comments

 1. soheil

  مسیر سر نوشت و جبر روزگار نباید مانع این موضوع بشه که ایده ال ترین حالت همین است ! در محیط های فلت که اختیارات هر حوزه مشخص باشه به نظرم بیشترین بازدهی یک شخص میشه دید .

  1. Post
   Author
   افشار محبی

   بله موافقم. نباید نا امید بود. نباید فکر کرد که موقعیت فعلی تنها موقعیت دنیاست. همیشه شرایط بهتری هم وجود داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *