پندهای جوئل اسپالسکی به دانشجویان کامپیوتر

جوئل اسپالسکی نویسنده وبلاگ joelonsoftware.com و از موسسین stackoverflow.com در یک نوشته طولانی توصیه‌هایی به دانشجویان کامپیوتر کرده. این توصیه‌ها بیشتر در مورد پیدا کردن کار مناسب بعد از تحصیل است. متاسفانه این پندها هم از آن چیزهایی است که من دیر به آن رسیدم. هم از نظر تاریخ انتشار مطلب که مربوط به ۶ سال پیش (۲۰۰۵) است و هم از این نظر که حتی اگر به موقع آن را می‌دیدم باز هم فایده‌ای برایم نداشت، چون آن وقت دیگر دانشجو نبودم.

مع الوصف خواندن این نوشته خالی از فایده نیست. متن اصلی آن از این آدرس و متن فارسی آن از این آدرس قابل دسترسی است. در ادامه تیکه‌هایی از این نوشته را با هم مرور می‌کنیم.

 • اگر از برنامه نویسی لذت می برید خدا را شکر کنید زیرا از جمله محدود افراد بسیار خوش شانسی هستید که با انجام دادن کاری که دوستش دارید می توانید زندگی خوبی بسازید.
 • اگر لینوس توروالدز، لینوکس را تبلیغ نمی‌کرد آیا امکان داشت که لینوکس موفق شود؟ همانقدر که وی هکر و برنامه نویس موفقی است، همانقدر توانایی وی در بیان ایده‌هایش با نوشتن به انگلیسی در Email و لیست های پستی بود که باعث شد لینوکس بتواند گروه های داوطلبان را در سراسر جهان به خود جلب کند.
 • فرق برنامه‌نویس متوسط و یک برنامه نویس عالی در تعداد زبان‌های برنامه نویسی که می‌دانند و در اینکه پایتون یا جاوا را ترجیح می دهند نیست. بلکه در این است که می توانند ایده‌هایشان را بیان کنند یا نه.
 • کم شدن دانشجویان کامپیوتر به این خاطر است که پس از یک دوره جو‌گیری هم‌اکنون تعداد به حد طبیعی خود رسیده است. جو‌گیری باعث شده بود کسانی که به‌راستی برنامه‌نویسی را دوست نداشتند فکر کنند این کار کار پر درآمدی است و به سوی آن هجوم بیاورند. خوشبختانه چنین افرادی دیگر به کامپیوتر نمی‌آیند.

Comments

 1. Milad Sobhkhiz

  این گزینه آخر ، هیچ جوری  با وضعیت الان ایران سنخیت نداره!

  کلا هر دانشگاه تازه تاسیسی برای افتتاحیه رشته کامپیوتر میاره! 🙁

 2. Aloser

  چرا الآن باید این مطلب را بخوانم! وقتی 23 سالم هست و به زودی فارغ التحصیل میشوم بدون داشتن تخصصی ! دنیا داره دوره سرم میچرخه! وای خدا چرا الان باید این و ببیم؟ چرا؟ چرا؟…
  "هر کسی که میتونه به نوعی این مطلب رو در اختیار جوونتر ها بزاره ، این میتونه مسیر زندگیشون رو عوض کنه"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *