نیاز به کسب اطلاعات به روز درباره زبان فارسی در کامپیوتر

پنج سال پیش در طول سال ۱۳۸۷ و کمی قبل و بعد از آن، زمانی که هنوز برنامه‌نویس شرکت فراکنش بودم، فرصت خوبی پیش آمده بود که با کمک دوستان خوبی مثل «ناصر حاجلو» روی مباحث فارسی‌سازی در کامپیوتر، فونت‌های فارسی، چیدمان صفحه کلید و استانداردهای ملی و جهانی مربوطه مطالعات و بررسی‌هایی داشته باشم. ماحصل آن فعالیت‌ها تبدیل شد به شناخت نسبتاً مناسبی از وضعیت زبان فارسی به خصوص در محیط ویندوز. مطالبی نیز در همین ارتباط در وبلاگم نوشته بودم از جمله:

الان در سال ۱۳۹۲ بعد از گذشت پنج سال خیلی چیزها عوض شده است. تعداد زیادی فونت جدید منتشر شده است، ویندوز از ایکس‌پی به هشت رسیده، تغییرات مرورگرها به شدت زیاد بوده و خیلی چیزهای دیگر. در طول این مدت هر چند که از فعالیت‌های دوستانی مثل صالح سوزنچی کم و بیش بی‌اطلاع نبوده‌ام ولی راستش را بخواهید اخبار و اطلاعات را آن طور که باید و شاید دنبال نکرده‌ام. می‌دانم که بعضی شرکت‌ها و افراد فعال در این زمینه مثل «فارسی وب» یا منحل شده‌اند یا به طور کلی از این مسیر فاصله گرفته‌اند، بعضی فونت‌ها منسوخ شده‌اند و خیلی از لینک‌ها و سایت‌ها نامعتبر شده و یا دیگر به روز رسانی نمی‌شوند.

بنا به همین دلایل تصمیم گرفته‌ام خانه تکانی کرده و اطلاعات و منابع خودم را در این زمینه به روز رسانی کنم. به همین خاطر در اولین قدم دست همه دوستان و خوانندگان این متن و علاقمندان زبان فارسی در کامپیوتر را به گرمی می‌فشارم و از آنها خواهش می‌کنم که اگر اطلاعات به روزی در این زمینه دارند یا منابع مناسبی را می‌شناسند از بنده دریغ نکرده و از طریق «نظر گذاری» ذیل همین مطلب یا ارسال ایمیل به بنده به آدرس afshar.mohebbi روی دامنه gmail.com اطلاع رسانی فرمایند. من نیز در عوض ضمن تشکر پیشاپیش قول می‌دهم در پایان کار خلاصه مطالب را از طریق همین وبلاگ یا وب‌سایت شرکت پایسا منتشر نمایم.

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *