مجله برنامه‌نویس

«مجله برنامه‌نویس» مجله‌ای الکترونیکی و رایگان است که توسط اعضا و دست اندرکاران «سایت برنامه‌نویس» که زمانی (حدود سال ۱۳۸۱) تنها مرجع معتبر برنامه‌نویسان ایرانی به حساب می‌آمد منتشر می‌شود. اولین شماره این مجله در اسفند ۱۳۸۷ منتشر شد و تاکنون (اسفند ۱۳۸۸) دو شماره دیگر نیز از آن منتشر شده است. مدت‌ها بود که می‌خواستم این سه شماره را بخوانم ولی تا حالا فرصتی پیش نیامده بود. امروز که آنها را خواندم فهمیدم که کیفیت مطالب آن خیلی بیشتر از آنی بود که تصور می‌کردم و آرزو کردم که ای کاش آن قدر وقت می‌داشتم که بتوانم در انتشار این مجله همکاری داشته باشم. اما حالا که چنین وقتی در اختیار ندارم ترجیح دادم برداشت خودم از کیفیت مجله (پیشنهادات و انتقادات) را در اینجا بگذارم شاید که به درد کسی بخورد:

۱- جالب‌ترین بخش مجله، بخش معرفی کتاب است که در هر سه شماره کتاب‌های جالبی را معرفی کرده است. به نظر من بعد از این بخش، بخش «بیوگرافی» قرار دارد.
۲- ای کاش مجله برنامه‌نویس یک سایت یا وبلاگ می‌داشت و انتشار نسخه‌های جدید خود را از طریق ایمیل یا RSS به اطلاع دیگران می‌رساند. متاسفانه در حال حاضر آن را حتی نمی‌توان با خیال راحت از خود سایت برنامه‌نویس دانلود کرد چون گوگل آن را به عنوان سایت خطرناک تشخیص می‌دهد و فایرفاکس هم هشدارهای شدیدی به هنگام ورود به سایت می‌دهد.
۳- این که در طول ۱۲ ماه فقط ۳ شماره از مجله منتشر شده است خیلی هم بد نیست. مهم نیست که این حرکت ادامه دار باشد.
۴- پیشنهاد می‌کنم مطالب بیشتری در معرفی سایت‌هایی مثل StackOverflow.com نوشته شود.
۵- به نظرم می‌رسد نوشتن مطالبی در باب موضوعات خاص داخل ایران مثل نرخ دستمزد، شرایط قرارداد، نصب در سرورهای ایرانی، مسائل فارسی‌سازی و محلی‌سازی و… مخاطبان خوب و منحصر به فردی داشته باشد.
۶- ترویج تفکراتی از این دست هم به نظرم خوب می‌آید: ما نباید خودمان را از بقیه دنیا جدا کنیم و مدام سایت‌ها و انجمن‌های مخصوص به خود درست کنیم. بلکه باید با یاد گرفتن کامل زبان انگلیسی و آداب و رسوم بین‌المللی و شناخت مجامع جهانی برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان سعی کنیم فاصله موجود بین خود و برنامه‌نویسان مطرح دنیا را کمتر کنیم.

لینک‌های دانلود از irpcn: ، شماره یک، شماره دو، شماره سه

Comments

 1. mehdi.asgari

  سلام
  از لطفتون ممنونم

  متاسفانه نبود پشتیبانی مالی و افراد ثابت باعث شد که نتونیم در فواصل
  زمانی منظم اون رو منتشر کنیم
  هنوزم دیر نشده ، می تونید در انتشار شماره های بعدی همکار ما باشید

  مهدی عسگری
  سردبیر مجلۀ برنامه نویس

 2. Novin

  سایت برنامه نویس به مدت 24 ساعت توسط StopBadWare.org به اشتباه در لیست سایت های مخرب قرار گرفته بود که پس از تماس با مسئولین سازمان فوق و درخواست بازبینی رفع توقیف شد.
  مدیریت سایت برنامه نویس.

 3. MDP

  به نظر من سایت برنامه نویس سایت خوبیه ولی به شدت مدیریت های ضعیف در تنظیم قوانین داره.از اون بد تر برخورد های خشک و سفت و سخت بعضی مدیر هاست.

  مجله برنامه نویس هم خوبه ولی یه جورایی به افراد خاص محدود شده

 4. mehdi.asgari

  سایت که به من مربوط نمیشه
  اما در مورد مجله ، نمی دونم چطور به این نتیجه رسیدید
  تمام کسانی که در شماره های قبل مقاله دادن رو من از قبل نمی شناختم و صرفا بر اساس این که سطح مقاله رو مناسب مجله دیدم انتخابشون کردم
  و همیشه هم از بقیه دعوت کردم که به مجله کمک کنن (از هر طریقی)

  مهدی عسگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *