سوء استفاده از خدمات الکترونیک

شاید در هیچ کشوری به اندازه کشور ما به IT، کامپیوتر، اینترنت و خدمات الکترونیک جفا نشده باشد. خود مردم به اندازه کافی به این طور چیزها بی‌اعتماد هستند، دستگاه‌های تبلیغاتی و فرهنگی مدام روی نقاط منفی آن انگشت می‌گذارند، دولت به جای استفاده و توسعه بیشتر آن به تضعیف نظام‌ها و قوانین آن روی آورده و متاسفانه برخی دستگاه‌ها که خود بایستی الگوی استفاده صحیح از دولت الکترونیک و خدمات الکترونیک باشند در حال سوء استفاده و بهره‌برداری از آن تنها به نفع خود و نه نفع عموم از آن هستند.

چند وقت پیش برای ثبت شرکت به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کرده بودم. یکی از مراحل ثبت شرکت ارسال مشخصات و موضوعات فعالیت شرکت به یک ایمیل خاص بود. مراحل کار به این صورت بود که شما به عنوان متقاضی ثبت شرکت در اولین روز مراجعه به اداره مدارک را تحویل واحد پذیرش می‌دهید. سپس واحد پذیرش به شما می‌گوید مشخصات شرکت و موضوعات فعالیت را به یک ایمیل خاص ارسال کنید و فردا برای ادامه کار مراجعه کنید. شما هم همین کار را کرده و فردای آن روز که تشریف آوردید مسئول پذیرش دریافت ایمیل شما را تایید کرده و به واحد دیگری که کار بررسی موضوعات فعالیت شرکت شما را بر عهده دارد ارجاع داده می‌شوید. در این واحد موضوعات فعالیت شرکت که خودتان ایمیل کرده بودید بر صفحه کامپیوتر کارشناس مربوطه ظاهر گردیده و وی در صورت لزوم با کپی پیست از همانها نامه وزارت ارشاد یا بقیه سازمان‌ها را تهیه می‌کند و به شما می‌دهد.

بله درست حدس زده‌اید! خاصیت این ایمیلی که هیچ وقت جوابی به آن داده نمی‌شود و هیچ استفاده دیگری ندارد این است که مسئول پذیرش موضوعات شرکت را که معمولا در حد ۱۰ خط می‌باشد تایپ نکند. بلکه خودتان به قیمت عقب افتادن یک روزه کار و رفت و برگشت اضافی مربوطه آن را تایپ کرده تا آنها بتوانند با کپی پیست آن هم پرونده شما را کامل کنند و هم نامه‌های مربوطه را آماده کنند. جالب است که اداره ثبت می‌توانست با اضافه کردن یک اپراتور به مجموعه عریض و طویل خودش و دریافت هزینه‌های مربوطه از مراجعین از این رفت و برگشت و تاخیر جلوگیری کرده و در همان روز بقیه کارها را به جریان بیندازد. این طوری استفاده از خدمات الکترونیک، اینترنت و ایمیل در چشم مراجعان ناآشنا تعبیر به ابزار از «سر وا کنی» نمی‌شد. البته باز هم جای شکرش باقیست که اداره ثبت تایپ آن ۱۰ خط را به خود مراجعان سپرده والا ممکن بود بابت آن یک هفته زمان بخواهد.

متاسفانه در ادامه کار متوجه شدم که وزارت ارشاد هم برای صدور مجوز شرکت‌ها از روال مشابهی استفاده می‌کند منتها با سوء استفاده کمتری.

Comments

 1. Mohsen Ara

  افشار جان من در همین سازمانی که فرمودین 8 ماه کار کردم با چه وضعی ! افتضاح حق خوری کردن

  و اینکه آدمهایی رو دیدم که دستشون تو جیبشون می اومدن و میرفتند و به چه مقام هایی رسیدن که نگو

  حالا یک چیز جالبتر بگم بهتون که ،پرینت آگهی ثبت شرکت از سازمان به روزنامه رسمی فرستاده میشه و اونجا دوباره یک شرکت پیمانکار اونها رو تایپ می کنه و وکلی بازبینی و غلط گیری تا تو روزنامه رسمی ثبت بشه
  🙂

  حالا این رو هم در نظر بگیر که هر دو شون هم زیر نظر یک قوه دارند کار می کنند
  تا جایی که یادمه 4 ،5 نفر تایپیست داشت و سیستمش یک قسمت داشت که متقاضی میتونست خودش اطلاعاتش رو کامل کنه !! احتمالا باز سیستمشون رو عوض کردن

 2. ناشناس

  [url=http://parolles2355.posterous.com/who-else-wishes-to-learn-a-earning-soccer-bet]Perfect[/url]. I agree completely together with your conclusions and imagine that you've made some excellent points. Also, I'm keen on the format of your respective site plus the easy navigation. I've bookmarked your blog and will return often![url=http://www.myoptionscommunity.com/node/128431/].[/url]

 3. ناشناس

  A high mild or maybe non-public opportunist, among the list of simplest ways that you can engage in any Foreign exchange is by economic pass on learning. However the not like completely different providers, your wide variety gambling on broker may not need big build up.

  Visit [url=http://www.bonus-betting-offers.com]betting offers[/url]

  By Gary Lester: niceguy44@talktalk.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *