فهرست شرکت‌های نرم‌افزاری مورد علاقه من

در راستای این که هر کسی ممکن است هر چند سال یک بار به دنبال عوض کردن شرکتش با یک شرکت بهتر باشد لازم است که آدم همیشه فهرستی از شرکت‌هایی نرم‌افزاری که برایش جذابیت شغلی دارند را برای خود نگه دارد. این فهرست برای آنهایی که به دنبال پیدا کردن یک شرکت جدید هستند یا حتی برای کسانی که اولین بار است که به دنبال کار برنامه‌نویسی می‌گردند، می‌تواند خیلی مفید باشد. از آنجا که بنده هم مثل بقیه همکاران نیاز دائمی به چنین فهرستی دارم، تصمیم گرفتم فهرستی از آنها را بر اساس دیدی که از یک شرکت ایده‌آل در ذهنم دارم و بر اساس رتبه‌بندی شرکت‌های انفورماتیک تهیه نمایم.

من برای تهیه این فهرست از بخش جستجو و فهرست شرکت‌های سایت شورای عالی انفورماتیک استفاده کرده و شرکت‌هایی که دارای رتبه ۱ تا ۴ بوده‌اند را بررسی کرده و آنهایی که در معیارهای زیر می‌گنجیده‌اند را به فهرستم اضافه کرده‌ام:

معیارهای اصلی:
۱- دارای رتبه ۱ تا ۴ در رشته «تولید و پشتیبانی نرم‌افزارهای سفارش مشتری» از شورای عالی انفورماتیک باشند.
۲- سابقه منفی از آنها در ذهنم نباشد.
۳- وب‌سایت آنها کار کند و دارای بخشی به اسم همکاری، استخدام، پیوستن به ما و… باشد.
۴- حتی اگر آن شرکت دولتی بود استقلال و سابقه مشخصی داشته باشد.
۵- برنامه‌نویس دات‌نتی به دردشان بخورد.
۶- مستقر در تهران باشد.
۷- از رتبه، وب‌سایت، فهرست مشتریان، شهرت و… آنها بتوانم حدس بزنم درآمد دارند و در نتیجه می‌توانند حقوق مناسبی پرداخت کنند.
۸- اگر تعدادی از این معیارها را هم نداشت یک سابقه ذهنی خوب از آن شرکت داشته باشم.

معیارهای تکمیلی و رقابتی:
۱- بزرگ بودن تیم برنامه‌نویسی.
۲- معروف بودن شرکت.
۳- تک تخصصی بودن شرکت در زمینه تولید نرم‌افزار (هم زمان در حوزه سخت‌افزار، شبکه، نمایندگی فلان محصول و… هم فعال نباشد).
۴- پیمانکار Outsourcing شرکت‌های آمریکایی/اروپایی باشند.
۵- عدم وابستگی زیاد به یک وزارت‌خانه یا مرکز دولتی خاص.
۶- مبسوط بودن توضیحات استخدام در وب‌سایت شرکت.
۷- جدی گرفتن کار از طرف خود شرکت، اعضا و کارمندان آن.

و حال این هم فهرست شرکت‌های نرم‌افزاری مورد علاقه من که به نظر می‌رسد برای من جذابیت شغلی کافی داشته باشند (مرتب شده بر اساس رتبه و نام شرکت):
۱- رایورز (رتبه ۱)
۲- کاسپین (اقماری بانک پارسیان) (رتبه ۱)
۳- همکاران سیستم (رتبه ۱)
۴- پندار پژوه (رتبه ۲)
۵- اطلاع‌رسانی پیوند داده‌ها (رتبه ۳)
۶- فناوری موج خاور (رتبه ۳)
۷- چارگون (رتبه ۳)
۸- آلفا افزار (رتبه ۴)
۹- افرا نت (رتبه ۴)
۱۰- طب و رایانه (رتبه ۴)
۱۱- طرفه نگار (رتبه ۴)
۱۲- موسسه اطلاع‌رسانی مهندسی پزشکی پرشیا شبکه (رتبه ۴)

نکات تکمیلی:
۱- این فهرست ۱۲ تایی از بررسی همه ۲۶۳ شرکتی که دارای رتبه ۱ تا ۴ در رشته «تولید و پشتیبانی نرم‌افزارهای سفارش مشتری» بوده‌اند استخراج شده است.
۲- تقریباً هیچ کدام از این ۱۲ شرکت روی سیستم‌های مالی-اداری متمرکز نیستند یا اگر هستند از شرکت‌های خیلی بزرگ این کار هستند و این خیلی به علاقه من نزدیک است.

خواهش دوستانه:
اگر کسی اطلاعات، سابقه ذهنی یا هر چیز مفید دیگری از این ۱۲ شرکت دارد (یا می‌داند) که ممکن است به شناخت بهتر آنها کمک کند، لطفاً آن اطلاعات را در اینجا بگذارد تا هم این فهرست غنی‌تر شود و هم همه‌ی ما بتوانیم انتخاب شغلی بهتری داشته باشیم.

به روز رسانی (آذر ۱۳۹۹):

ده سال بعد از این نوشته، یک بار دیگر معیارهایم را به روز کردم: http://blog.afsharm.ir/?p=2020

Comments

 1. hajloo

  در مورد شرکت های نرم افزاری ایرانی خود من بیشتر دنبال شرکتهایی که با خارجی ها کار می کنند می گردم

  و یا اینکه در یک حیطه خاص در ایران به عنوان ‫Category Killer به حساب بیایند. چند بار هم که شرکت عوض کردم سعی کردم این مورد را و البته بخش آموزشی کار را در نظر بگیرم.

  با توجه هب این موارد شرکتهایی که خود من علاقه دارم با آنها کار کنم عبارتند از:

  رایورز
  خدمات انفورماتیک
  ادیسه
  بانک پارسیان
  فارسی وب شریف
  نپراش

  و یکی دو شرکت مرتبط دیگری که در حال حاضر به یادم نیست.

  امیدوارم سال آینده شرکت خوبی برای کار پیدا کنی

 2. mohsen

  من سابفه ذهنی بدی از سیستم های همکاران دارم

  سیستم های مالی همکاران سیستم رو شبکه و share کردن برنامه و استفاده از shortcut برنامه اصلا جالب نیست

 3. Hadi Eskandari

  من خیلی از این شرکت هایی را که گفتید میشناسم ولی فکر میکنم با بعضی ملاکهای شما اصلا جور در نمیآید. این شرکت ها اکثرا روی برنامه های داخلی کار میکنند (در زمینه های مختلف) و کیفیت کاری ، سطح پروژه و … در آنها بسیـــار پائین است. البته شرکت های پر زرق و برقی هستند ولی صدای دهل است که از دور خوش است.

  به نظر من ، کار در شرکت های بزرگ خیلی سخت تر است ، به دلیل مسائل خاص خودش از زیر آب زنی و خاله زنک بازی گرفته تا عدم وجود مدیریت قاطع و فرد تصمیم گیر و حتی سطح حقوق که در شرکت های بزرگتر به مراتب پائین تر است.

 4. Afshar Mohebbi

  ‫@هادی اسکندری: من هم با این نظر که کیفیت کار در شرکت‌های بزرگ پایین‌تر است موافقم. به همین دلیل اسم شرکت‌های بزرگ یا معروفی مثل داده‌پردازی، خدمات انفورماتیک یا دوران را از فهرست حذف کرده‌ام.

  شما چه جور جاها و چه شرکت‌هایی را سراغ دارید یا پیشنهاد می‌کنید؟

 5. Nima

  سلام بچه ها
  من تا حالا يعني چيزي حدود 10 ساله كه پيماني كارمي كردم اما الان مدتي دنبال يك شركتي مي گردم كه بتون خوب هزينه كنه و توليد نرم افزار با كيفيت دغدغهاصليش باشه.تا من بتونم درست وحسابي اونجوري كه دلم مي خواد نرم افزار رو توليد كنم
  OOA&D , testability
  رو توش اصولي اجرا كنم.
  هر كي سراغ داره خبر بده

 6. Nima

  حالا مدل نصب وراه اندازي توسرشون بخوره اصلا كارهاشون اصولي نيست.بالاخره بعد از چيزي حدود 4 دهه ديگه اصول صحيح تحليل و طراحي به بلوغ خوبي رسيده ولي ما هنوز داريم
  Structural
  كار مي كنيم.تست كه ديگه پيشكش

 7. ناشناس

  دوست عزیز فکر کنم یه خورده عجولانه برخورد کردی !
  من خودم هم با رایورز کار کردم هم با کاسپین هیچ کدومشون جز شرکت های آرمانی نیستن حالا شاید تو ایران البته اون نه به نظر من جاهای دیگر رو امتحان کن

 8. Sara

  من مدتی در شرکت طرفه نگار کار کردم و باید بگم اصلاً شرکت خوبی برای کارکردن نیست. خیلی بد حقوق میدن و تمام زندگیتو ازت می گیرن.

 9. afsharm

  یکی از دوستان من هم مدتی در طرفه نگار کار کرده بود و اصلاً راضی نبود. خودم هم یک بار به اونجا اومدم و اصلاً از فضای کاری بسته و امنیتی اونجا خوشم نیومد.

 10. Abbas

  سلام کی در مورد کیفت کاری توی شرکت چارگون تجربه داره. من تازه اونجا دارم استخدام میشم.(پشتیبانی فنی)
  اگه اطلاعاتی در این مورددارید حتما بگین.
  مرسی

 11. Mohamadjoffice

  سایتی برای رفع پیدا کردن نرم افزار مناسب شرکت ها
  در صورت نیاز با شماره تلفن های سایت تماس بگیرید
  از این سایت دیدن کنید www.tagsa.net

 12. میلاد

  سلام بچه ها
  من 2 سالی همکاران سیستم بودم. حقوقش از شرکت های دیگر بهتره .
  ولی جونتو میگیره. البته کار پشتیبانی همینه . خیلی طاقت فرساست

 13. Babak

  سلام
  ممنون افشار جان از کار قشنگت
  من یه مدتی طرفه نگار کار کردم، واقعا این شرکت از خیلی لحاظ افتضاحه
  طرفه نگار به درد کسی میخوره که میخواد سربازی رو یه بار دیگه تجربه کنه

  بعد خواستم دنبال بهترین شرکت برم، طبق پیشنهاد دوستان به شرکت پر زرق و برق همکاران سیستم رفتم ولی برخلاف انتظار، دیدم قسمتهایی تو این شرکت هست که روی طرفه نگار رو هم سفید میکنه و واقعا دلم می خواست برگردم به طرفه نگار!!!!
  چیزی که متوجه شدم این بود که واقعا همه جای ایران سرای خرابه من است و فقط ظاهر این شرکت ها متفاوت هستش.
  توصیه من به کسانی که می دونن یه قدرتی هستن و امکانشم دارم اینه که همه گزینه های افشار عزیز رو نادیده بگیرن و به یه شرکت در خارج از ایران برن. مطمئن باشید پیشرفتی که اونجا میتونید توی یه شرکت کوچیک داشته باشید، توی غولهای نرم افزاری وطنی نخواهید داشت

 14. لیلا

  و امروز هم همچنان همه جای ایران سرای خرابه من است..
  من هم به عنوان یک برنامه نویس همواره مخالف این بودم که جوانان ما نیروها و استعدادهای خود را برای پیشرفت سایر کشورها بکار گیرند ، اما اوضاع بسیار نابسامان این کشور موجب شده امروز ، از اینکه هر یک نفر از دوستان و عزیزانم در خارج از این وطن ویران ، به پیشرفتی دست یابند و قدر دانسته شوند ، خوشحال باشم.

 15. afsharm

  سلام. من هیچ وقت همکاران سیستم نبودم. بیشتر همکارانی‌هایی را هم که می‌شناسم آن را در رده متوسط دسته‌بندی می‌کنند. ولی به هر حال خیلی خوب است که کارمندان یک شرکت از آن راضی باشند. وفاداری به شرکت حداقل منفعتی است که به بار می‌آید.

 16. ستایش

  خداییش اگر کسی کار باهاش رو بلد باشه حرف نداره اما متاسقانه ما با بعضی از مشتریامون که در ارتباطیم میبینیم که نه تنها کار با همکاران رو بلد نیستن بلکه حتی اصول اولیه حسابداری و تحلیل حسابداری و حتی قوانین مالیاتی رو هم نمیدونن.مطمئن هستم کسایی که میگن متوسط هست از این لحاظ ها اگر خودشون رو تکمیل کنن متوجه میشن که اولین و بهترین سیستم همکاران هست..
  با تشکر

 17. Pingback: معیارهای انتخاب شرکت جدید - وبلاگ افشار محبی

 18. محمد

  بدون اغراق و بزرگ نمایی میگم اگه میخای جلوی جمع شخصیتت خورد بشه و مثل برده باهات رفتار شه و صبح تا شب بعضا تا ساعت 1 نیمه شب و حتی روز های تعطیل مجبورت کنن کار کنی و اخرش منت بزارن خوب ساعتی 13 هزار تومن اضافه کاری بهت دادیم! و اینکه بابت اینکه بیمه تامین اجتماعی برات رد میکنن و حقوق ت رو سر وقت میدن و اصلا بهت حقوق میدن! منت بزارن برو تو طرفه نگار کار کن!
  ما یه تیم بودیم و بدترین روز های زندگی مون کار تو این شرکت بود و بخاطر اینکه یه سفته سنگین ازمون گرفته بودن و دائمنا بابت اون تهدید می کردن که از شرکت نریم و با گذشت بیشتر از 1 سال از خروجم از شرکت هنوز سفته هارو ندادن مجبور بودیم اونجا کار کنیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *