‫Static Code Analysis در Visual Studio

حتماً تا حالا دیده‌اید که هر وقت پروژه‌ای را در ویژوال استودیو Build می‌کنید در کنار فهرست Errorها، فهرستی از Warningها هم نمایش داده می‌شود. این Warningها مواردی هستند که کامپایلر C#‎ تشخیص داده و برای بررسی بیشتر به شما اعلام می‌کند. این Warningها شامل مسائلی ساده و معمولی هستند مثل: یک return وسط متود که نشان می‌دهد کدهای بعد از return هیچ وقت اجرا نمی‌شوند، معرفی یک متغیر و عدم استفاده از آن، مقایسه متغیری از نوع int با null و…

هر چند که خیلی از برنامه‌نویسان به همین Warningها هم هیچ توجهی نمی‌کنند ولی اگر بخواهید کنترل کیفیتی بالاتر از این هم داشته باشید می‌توانید از ابزارهای Static Code Analysis استفاده کنید. ابزارهای مختلفی برای این کار موجود هستند یکی از این ابزارها FxCop نام دارد. FxCop محصول رایگانی از مایکروسافت است که هم به طور مستقل قابل اجراست و هم این که با ویژوال استودیو Integrate است. این ابزار قواعد بسیار مختلفی را چک می‌کند از جمله قواعد نامگذاری، مسائل مربوط به امنیت، Performance و… مواردی که توسط FxCop پیدا می‌شوند به شکل Warning به هنگام Build پروژه‌ها نمایش داده می‌شود.

فعال‌سازی Static Code Analysis بسیار راحت است. کافی است روی نام پروژه راست کلیک کرده و گزینه Properties را زده و به بخش Code Analysis بروید. در آنجا گزینه‌ی Enable Code Analysis را تیک زده و مجموعه Ruleها مورد نظر را مشخص فرمایید. اسم Ruleها گویاست و نشان می‌دهد که چه کاری انجام می‌دهند. برای دیدن فهرست کامل Ruleها به اینجا بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *