‫ALM چیست؟

ALM یا Application Lofecycle Management به طور اختصار یعنی مدیریت فرایند تولید نرم‌افزار با استفاده از ابزارهای کار تیمی مثل Source Control، Issue Tracking، Build Automation و… در واقع با کمک ALM کلیه امور مربوط به توسعه نرم‌افزار در یک تیم تولید نرم‌افزار به طور یکپارچه مدیریت و هدایت می‌شود. در اینجا منظور از امور تیم مواردی مثل زیر است:

۱- Source Control Management
‫۲- Issue/Bug/Feature Management
‫۳- Build Automation
‫۴- Architecure/Design (UML)‎
‫۵- Test: Unit Test – Acceptance Test – Load Test – …
‫۶- Release Management
‫۷- Deploy Management
‫۸- Project Management
‫۹- …

عکس زیر روابط این اجزا را به خوبی نمایش می‌دهد:

هر تیمی که همه این امور را داشته باشد و بتواند آنها را با کمک ابزارهای مناسبی مدیریت کند یعنی ALM دارد. ابزارهای ALM می‌توانند کاملاً یکپارچه باشند. مثلاً Visual Studio Team System که ابزار ALM مایکروسافت است، شامل عمده ابزارهای مورد نیاز مثل Source Control، Work Item Management، Buid Automation، Test و… است. ابزارهای ALM می‌توانند از جاهای مختلفی آمده ولی باز هم یکپارچه باشند. مثل وقتی که از ابزارهای SVN برای Source Control، از NAnt برای Build، از Jira برای Issue Tracking و… استفاده شود.

ALM اصطلاحی است که این روزها بیشتر از روزهای قبل مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلاً مایکروسافت که در نسخه‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸ ویژوال استودیو از اصطلاح Team System استفاده می‌کرد، تصمیم گرفته در نسخه ۲۰۱۰ ویژوال استودیو به جای Team System از همین واژه Application Lifecycle Management استفاده نماید.

منابع:
ویکی‌پدیا
کتاب ALM with VS 2010

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *