‫‫FOSS در ایران

iran2  بعضی از بحث‌های FOSS در ایران قابل فهم نیستند مثل آن قسمت مربوط به نرم افزارهای Proprietary که در آن کاربران حق دستکاری نرم افزار یا استفاده در مقاصد از قبل مشخص نشده را ندارند. آن هم به این دلیل که چنین قوانین سفت و سختی در ایران وجود ندارد و همین معدود قوانین مربوط به نرم افزار و حق تالیف هم با اما و اگرهای فراوان اجرا می‌شود.
خیلی از قوانین اجازه‌نامه‌های نرم افزارهای FOSS به علت عدم رعایت قوانین بین المللی در ایران هیچ محلی از اعراب ندارد. هیچ کس توجهی به این قوانین ندارد و صحبت در این باره متاسفانه برای خیلی از افراد خنده آور است. مثلا بعضی شرکت‌های محترم ایرانی یک نرم افزار FOSS را که تحت یک اجازه‌نامه سهو تالیف (کپی‌لفت) قرار دارد را پیدا کرده و پس از اعمال تغییراتی به صورت کد بسته (بدون دادن کد منبع آن به بقیه) و با حذف نام تولید کننده اصلی به نام خودشان می‌فروشند!
یکی از قوانین مهمی که در مورد تعداد زیادی از نرم افزارهای کد باز وجود دارد این است که شما حق دستکاری و توزیع مجدد یک نرم افزار و کد منبع آن را دارید و حتی می‌توانید آن را تغییر داده یا در نرم افزار خودتان استفاده کنید و حتی می‌توانید نسخه تغییر یافته را به فروش برسانید ولی حق ندارید اجازه‌نامه (license) آن را عوض کنید. یعنی قانوناً مجبور هستید نرم افزار خودتان که در واقع تغییر یافته همان نرم افزار قبلی است را به صورت کدباز منتشر کرده و به دیگران هم اجازه بدهید نرم افزار شما را دستکاری کرده و مجددا به صورت آزادانه توزیع نمایید.

مطالب مرتبط:

FOSS چیست؟
کمی درباره GFDL (‫اجازه‌نامه مستندات آزاد گنو)
کپی‌لفت (Copyleft) چیست؟

Comments

 1. افشار محبی

  البته تا آنجا که می‌دانم خود فروختن یک نرم افزار FOSS محل اشکال نیست. بلکه موضوع این است که اگر شما از همچین نرم افزاری استفاده و در آن تغییراتی اعمال کردید بایستی آن نسخه تغییر یافته را هم در دسترس عموم قرار دهید و بابت آن هم حداکثر پول توزیع و تکثیر را دریافت کنید نه چیز دیگری را.

 2. ص.ن.

  البته بستگی به لایسنس داره. در بعضی از لایسنس‌ها ممکنه به شما اجازه مخفی کردن و عدم انتشار کدی را که خودتون اضافه کردین بده.

 3. هریوا

  سلام دوست عزیز. برای من خیلی جالب بود که مطالب وبلاگ خود را تحت اجازه نامه گنو قرار دادید؟ خواستم از مطالب شما در ویکی پدیا استفاده کنم اما گفتم بهتر است اگر خودتان عضو هستید این کار را بکنید. ایا در ویکی عضویت دارید؟

 4. افشار محبی

  من در ویکی عضو هستم ولی متاسفانه فرصت فعالیت در آنجا را ندارم. به همین خاطر با علم به این که می‌دانم GFDL دقیقا چیست، وبلاگم را تحت آن قرار داده‌ام تا هر کسی که خواست بتواند مطابق شرایط GFDL از آن در هر جا که خواست استفاده کند. البته خیلی خوشحال می‌شوم اگر که بدانم نوشته‌هایم در کجا استفاده شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *