‫‫DatePicker استاندارد دات نت برای تقویم ایرانی

DatePicker یک بار دیگر بعد از آن که خودمان نتوانستیم یکی دیگر از نیازهای کامپیوتری‌مان را برطرف کنیم، مایکروسافت به یاریمان آمد و این بار قرار است DatePicker و Calendar مخصوص ما ایرانی‌های زبر و زرنگ(!) را به صورت استاندارد و بدون باگ برایمان بسازد. من در اینجا شنیده‌ام که این امکان در دات نت ۴٫۰ اضافه خواهد شد. واقعا دست مایکروسافت و بقیه توسعه دهندگان دنیا درد نکند که بعد از آن همه تنبلی و تفرقه در ایجاد یک کدپیج استاندارد و واحد (ایران سیستم، سایه و پانیذ را به یاد می‌آورید؟) برایمان کدپیج یک دست درست کرد. دستش درد نکند که برایمان کلاس PersianCalendar درست کرد و حالا هم می‌خواهد در بازار قمر در عقرب DatePickerهای وطنی برایمان یک نسخه محلی شده از DatePicker بسازد. تازه آن هم بدون هیچ چشم داشتی حتی در حد ۱ سنت! ای کاش مجانا یک سری نرم افزار مالی-اداری مخصوص قوانین اداری ایران هم درست می‌کردند تا رسما در این آشفته بازار را ببندیم!

Comments

 1. ناصر حاجلو

  احتمالا این datepicker فارسی به این زودی ها در ایران جا پیدا نخواهد کرد چون تا آنجا که متوجه شدم احتمالا یک پروسه 5 ساله احتیاج است تا شرکتهایی که با دات نت یک برنامه نوشته اند به نسخه دو و سئس به سه و سه و نیم آپگرید کنند. حالا اینکه چه زملانی نوبت به دات نت 4 در ایران برسد باید نشست و دید.
  البته این امکان هم هست که آن دسته از شرکت هایی که می خواهند از پایه یک برنامه بنویسند بنشینند و با دات نت 4 برنامه بنویسند که خروجی آن هم 2 سالی به درازا خواهد کشید. در هر صورت فکر نمی کنم به این زودی ها تاثیری در این بازار قمر در عقرب رخ بدهد.

 2. Soroush

  البته این رو هم در نظر داشته باش که همون PersianCalendar رو هم مایکرووسافت از روی پروژه های اوپن سورس CodeProject و اینا برداشته

 3. Mohammad Shams

  جالبه.

  “ناصر حاجلو”
  اتفاقا بنده برنامه‌نويسان زيادي را مي‌شناسم كه كاملا با تكنولوژي روز پيش ميروند.
  پيشنهاد ميكنم در اين مورد برنامه تقويم و سررسيد “كارا” را ببينيد.

 4. افشار محبی

  @حاجلو: سرعت به روز شدن شرکت‌های ایرانی خصوصا آنها که در حوزه مالی اداری کار می‌کنند کند است ولی فکر می‌کنم خیلی زودتر از ۵ سال شاهد استفاده مردم از دات نت ۴٫۰ باشیم.

  @سروش: اگه مایکروسافت واقعا از یک پروژه Open Source کپی برداری کرده باشه کارش غیر قانونی و قابل پیگرد هستش.

 5. محسن

  البته فراموش نکنیم مشکلاتی که در مورد «ی» و «ک» فارسی وجود دارد نیز تا حدودی زیر سر همین مایکروسافت است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *