‫نرم‌افزارهای UI Mocking

قبل از شروع به پیاده‌سازی UI یک برنامه و حتی در حین تحلیل و طراحی آن می‌توان UI آن را با کمک یک سری ابزارها مدل کرد. منظور از مدل کردن، در آوردن نمایی کلی از UI و عناصر آن بدون پیاده‌سازی مستقیم آن است. این مدل کمک خوبی به اعضای تیم توسعه و مشتری می‌کند تا شناخت بیشتری از سیستم پیدا کنند.

بعضی از ابزارهای UI Mocking مخصوص مدل کردن برنامه‌های تحت وب هستند مثل Axure که یک نمونه خوب از این کار است. با کمک بعضی‌های دیگر هم می‌توان برنامه‌های Desktop و ویندوزی را شبیه‌سازی کرد. در ادامه تعدادی از ابزارهای UI Mocking برنامه‌های Desktop:

۱- Visio از مجموعه MS Office: امکانات خوبی برای طراحی UI دارد چه ویندوزی و چه وبی. خروجی Visio فقط در حد عکس قابل استفاده است یعنی نمی‌توان مثل Axure از آن اجرا گرفت.

۲- DesignerVista: برای شبیه سازی برنامه‌های Desktop خیلی مناسب است. خصوصاً که با توجه به تکنولوژی‌های مایکروسافتی و تکنولوژی‌های دات‌نتی مثل SilverLight و… ایجاد شده است. این نرم‌افزار غیر رایگان می‌باشد.

۳- JustInMind:  مشابه DesignerVista است.

۴- DENIM: ابزار دم دستی و رایگانی که بیشتر شبیه یک Paint سازمان دهی شده است ولی کار کردن با آن کمی سخت و عجیب است.

منابع:

Comments

 1. Salman

   از نوشته هات ممنونم.
  مايكروسافت در Expression Studio هم ابزاري به اسم Skech گذاشته كه بسيار جالبه.
  محيط نرم افزار رو داخلش پياده مي كنيد و به صاحب برنامه مي دهيد و اون با استفاده از ابزار داخلش مي تونه در هر قسمت برنامه كه خواست يادداشت بگذاره و دوباره براتون ارسالش كنه.

 2. AlirezaAdib

  سلام آقای محبی
  من هر روز مطالب شما رو پیگیری و استفاده می کنم.
  فقط اگه وبلاگ شما مثل آقای نصیری "خلاصه وبلاگ" داشت خیلی بیشتر استفاده میکردیم.
  ممنون

 3. afsharm

  ‫@سلمان: به نظر جالب میاد. ممنون از معرفی.
  @علیرضا: ممنون. اگه وقت کنم این کارو می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *