‫راه ابتکاری برای تبدیل تاریخ میلادی به تاریخ شمسی در SQL Server

بعضی وقت‌ها چیزهایی می‌بینم که حیف می‌آید برای دوستانم تعریف نکنم. یکی از این چیزها دیتابیس و سیستمی بود که امروز با چشم‌های خودم دیدم.

در دیتابیس فوق‌الذکر برای تبدیل تاریخ میلادی به تاریخ شمسی از یک جدول ۵۱ هزار رکوردی استفاده شده بود. این جدول دو ستون داشت. یکی تاریخ میلادی و دیگری تاریخ شمسی. اولین رکورد با ۱۹۰۰٫۱٫۱ و تاریخ معادل شمسی آن شروع می‌شد. هر رکورد بعدی روز بعدی را نشان می‌داد. این روال تا روز میلادی ۲۰۴۱٫۳٫۱۹ و معادل شمسی آن ادامه داشت. حالا خودتان select مربوطه را حدس بزنید!

Comments

 1. Ebrahim Byagowi

  یکی از بهترین ایده‌هایی بود که دیدم که جا داره از کسی که این ایده رو داده کاملاً تشکر بشه و به نام ایشون ثبت بشه :))

 2. Kaveh Yazdi Nezhad

  این روش رو ما مدتی استفاده میکردیم و خیلی ساده بود و فقط یکبار باعث آبرو ریزی شد زمانیکه در اوائل فهمیدیم که کسی که برنامه پرکردن جدول رو نوشته بود سالهای کبیسه رو حساب نکرده بود ! ولی کلا اگر لازم نباشه که در برنامه مته به خشخاش گذاشته بشه روش ساده ایه
  در عین حال توابع داخلی .Net و Oracle هم  سرویس تبدیل تاریخ رو سریع ارائه میکنند

 3. Hamid Massoudi

  دوستی در دوران دانشجویی برای انجام پروژه (گمانم مثلث خیام پاسکال بود) از تعداد قابل ملاحظه‌ای Printf با پارامترهای مناسب جهت چاپ اعداد استفاده کرده بود، بدون اینکه محاسبه‌ای درکار باشه و استاد محترم نیز بی‌توجه بالاترین نمره را به دوست گرامی داد! کلا روح مرحومان خیام و پاسکال و سایر علما به خود لرزید….این که بنده‌ی خدا خیلی زحمت کشیده بود.

 4. Saeed_soleimanifar_un

  یکی از راه های بالا بردن سرعت اینه که پردازش ها رو کلاینت سایدش کنی و لی این روش پردازش سرور سایده!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *