‫خلاصه‌ای کوتاه از پروتکل HTTP

HTTP پروتکلی برای تبادل اطلاعات بین Web Serverها و Web Broswerها است. HTTP در معماری شبکه در بالاترین لایه یعنی لایه Application قرار دارد. این پروتکل مبتنی بر text ساده است و بر پایه پروتکل TCP کار می‌کند.

HTTP یک پروتکل Client-Server بوده و از جفت‌های Request/Response تشکیل شده است. هر گاه Browser درخواستی از Web Server داشته باشد، درخواست خودش را از طریق قالب Request به سرور می‌فرستد. یک درخواست می‌تواند شامل درخواست کد html یک صفحه خاص یا ارسال اطلاعات login به یک سرور باشد. سرور به ازای هر Request یک Response می‌فرستد. داخل هر Response اطلاعاتی نظیر جواب سرور، headerها و encoding قرار می‌گیرد. تفاوت نسخه 1.0 و 1.1 این پروتکل خیلی زیاد نیست. نسخه 1.1 سریعتر عمل می‌کند.

برای امتحان کردن پروتکل یک وب سرور بدون استفاده از Browser می‌توان از ابزار ویندوزی telnet استفاده کرد. برای این کار در command prompt دستور telnet karvis.ir 80 را وارد کنید. سپس دستور GET /index.html را در محیط آماده telnet صادر کنید. telnet محتواب فایل index.html را به شما نمایش خواهد داد (به جای karvis.ir می‌توانید از هر وب‌سایت دیگری هم استفاده کنید). علاوه بر اینها می‌توانید از فیدلر به عنوان یک ابزار خیلی قدرتمند برای مشاهده و دستکاری Request/Response استفاده کنید.

headerها نقش مهمی در Request/Responseها دارند. خیلی از اطلاعاتی که ما راجع به اطلاعات و صفحات وب داریم در headerها ذخیره می‌شوند. شناخت متودهای Request مثل GET و POST در استفاده از HTTP خیلی مهم است. اگر کسی بخواهد در زمینه Scraping کار کند یا بخواهد تکنولوژی ASP.NET را کامل بشناسد، حتماً باید اطلاعات خوبی راجع به HTTP داشته باشد.

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *