پیدا کردن محل کار عمومی: فرهنگسرای IT

در ادامه جستجو برای پیدا کردن مکان کار عمومی (co-working space) مناسب این بار به فرهنگسرای IT در منطقه ۱۱ تهران تقاطع خیابان کارگر جنوبی و خیابان جمهوری رفتم.فرهنگسرای IT یک ساختمان ۴ طبقه متشکل از آمفی تئاتر، بخش‌های اداری، چند کلاس برای برگزاری دوره‌های مرتبط با IT، کتابخانه و یک سری کاربری‌های دیگر است. بخشی که بشه از اون به عنوان فضای کاری عمومی استفاده کرده کتابخانه است. در مخزن کتابخانه سه میز بزرگ برای مطالعه وجود دارد. این میزها دسترسی خوبی به پریز برق دارند و تعداد و کیفیت صندلی‌ها مناسب است.

کتابخانه IT تقریباً اختصاصی IT است و پر است از کتاب‌های مرتبط با کامپیوتر، IT، برنامه‌نویسی و… کتابخانه دارای وای فای عمومی است که به عنوان اینترنت ذخیره می‌تواند مفید باشد. برخورد مسئولین کتابخانه خوب است و بخش مطالعه معمولاً دو یا چند مراجعه کننده دارد که بیشتر اوقات مشغول کار با لپ تاپ شان هستند. امنیت کتابخانه قابل قبول است. بیشتر اوقات می‌شود لپ تاپ را گذاشت و بیرون رفت.

اصلی‌ترین معضل کتابخانه IT همان معضل همیشگی تهران یعنی سر و صدای خیلی زیاد محیطی است. سر و صدای کتابخانه سه منشاء دارد. اول سر و صدای مراجعه کنندگان به کلاس‌های IT و مهدکودک طبقه پایین است. اکثر مراجعه کنندگان به کلاس‌های IT در سن کمتر از ۱۵ سال قرار دارند و خیلی‌ها هم با مادرهایشان مراجعه می‌کنند. پس طبیعتاً سر و صدای رفت و آمدی خیلی زیادی وجود دارد. چون نیمی از دیوارهای کتابخانه به شکل پارتیشن است این مشکل خیلی شدید است. منشاء بعدی سر و صدا مربوط است به فعالیت‌های خود کتابخانه که شامل مراجعین و تلفن‌های مسئولین کتابخانه است. البته این سر و صدا در برابر بقیه سر و صدا ها واقعاً کم است. منشاء سوم سر و صدا که خیلی هم قابل تحمل نیست سر و صدای چهارراه کارگر جمهوری است. چهارراهی که فرهنگسرا دقیقاً در نبش اون قرار گرفته. پنجره‌های دو جداره و درخت‌های مقابل فرهنگسرا مقدار کمی از این سر و صدا را می‌گیرند ولی به هر حال باز هم به هم زننده آرامش و تمرکز است خصوصاً غروب‌ها که ترافیک زیاد می‌شود.

دسترسی فرهنگسرای IT خوب است و با یک پیاده روی ده دقیقه‌ای از میدان انقلاب میشه به اون رسید. مراکز خدماتی نزدیک به اون از جمله رستوران‌ها و مراکز تهیه غذا هم خوب است. اگر استفاده کننده تمام وقت از فرهنگسرای IT باشید می‌توانید از وجود سرویس بهداشتی نسبتاً مناسب و مکان خلوت برای صرف ناهار (راهروی کم رفت و آمد) خوشحال باشید.

در مجموع فرهنگسرای IT خیلی بهتر از خانه فرهنگ حر است خصوصاً اگر تحمل هدفون تمام وقت برای حذف سر و صدای محیطی را داشته باشید. ساعت کار کتابخانه ۸ صبح الی ۶ بعد از ظهر از شنبه تا چهارشنبه و ۸ صبح الی ۲ بعد از ظهر در روزهای پنج شنبه است. در ادامه به چند عکس از کتابخانه و فرهنگسرای IT توجه کنید.

فهرست مطالب سری «پیدا کردن محل کار عمومی»:

farhang-sara-it-1 farhang-sara-it-2 farhang-sara-it-4 farhang-sara-it-3 farhang-sara-it-5 farhang-sara-it-6

Comments

 1. Pingback: پیدا کردن محل کار عمومی: خانه فرهنگ حر – blog.afsharm.com

 2. حمیدرضا

  ایده جالبیه.
  من گهگاه پیش اومده که فکر کنم کارهای دلانه و آزادم رو به جای این که توی محیط بسته خونه انجام بدم توی محیط بیرون پیش ببرم. منتها فکر و استرس این که باید احتمالا دائم حواسم به وسایلم باشه یا مثلا برای دسترسی به نیازهای روزمره مجبورم دایم در جستجو باشم و مخصوصا این که فکر کنم توی محیط بیرونی در حال کار کردن با کامپیوتر ممکنه انگشت نما باشم و جلب توجه کنم و زیر نظر گرفته بشم از جستجو منصرفم کرده. شاید اگر جاهایی پیدا بشن -مثلا کافی شاپهای مخصوص آدمهای در حال کار- که تعداد آدمهایی که مثل من توش دارن کار می‌کنن کافی باشه و این مسئله معمولی باشه و سرویسهایی برای مراقبت از وسایل و … توش ارائه بشه علاقمند بشم ازش استفاده بکنم و تنها نگرانیم صدای ضربات محکمم به کیبورد باشه که ممکن ایجاد مزاحمت کنه!

  1. Post
   Author
   Afshar Mohebbi

   جستجو به دنبال مکان بهتر که همیشه وجود داره. به خصوص در مورد شهری جامانده از زمان مثل تهران. البته اگه شبکه‌هایی از افراد باشند که تجارب خودشون را به اشتراک بزارن، راحت تر و سریع تر می‌شه اونا رو پیدا کرد.

   تنها مکان مخصوصی که در تهران برای انجام کار در محیط کار عمومی می‌شناسم فینوا است که ظاهراً ظرفیتش تکمیل است.

   نگران جلب توجه و صدای صفحه کلید نباشید. هر کسی سرش به کار خودش مشغوله. تا زمانی که کاری که انجام می‌دید خلاف مقرارت نباشه مشکل خاصی ایجاد نمیشه.

 3. Pingback: blog.afsharm.com

 4. Pingback: پیدا کردن محل کار عمومی: کتابخانه فرهنگسرای سرو – blog.afsharm.com

 5. Pingback: پیدا کردن محل کار عمومی: کتابخانه فرهنگ‌سرای رازی – blog.afsharm.com

 6. Pingback: پیدا کردن محل کار عمومی: کتابخانه فرهنگ‌سرای رازی – افشار محبی

 7. Pingback: پیدا کردن محل کار عمومی: کتابخانه فرهنگسرای سرو – افشار محبی

 8. Pingback: پیدا کردن محل کار عمومی: خانه فرهنگ حر – افشار محبی

 9. رضا اکبری

  سلام، آیا در تهران کتابخانه ای هست که بشه لب تاب رو در اونجا امانت گذاشت؟ مثلا کمدی داشته باشن که بشه لب تاب رو اونجا گذاشت. من صبح ها سر کار هستم و لب تابم رو هم نمیتونم ببرم سر کار. جایی میخوام که وسایلم رو بزارم اونجا و ظهرها برم اونجا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *