فاکتور سن

قسمت یازدهم – 1400/7/30

امروز سه هفته کامل از حضور من در شرکت جدید می گذرد. این مطالب در ادامه مطلب قبلی است که همین امروز نوشته ام. اما چون مطلب قبلی خیلی طولانی شد به اینجا منتقل می کنم. در اینجا می‌خواهم از میانگین سنی شرکت و مقداری هم از راه حل‌های فنی شرکت برای یک درخواست مشتری صحبت کنم.

در ایران رایج است که میانگین سن تیم های فنی خیلی پایین باشد. در حد سی سال و یا حتی کمتر. البته موضوع منحصر به تیم های فنی نیست. اصلاً در شرکت های خصوصی کوچک، دیدن افراد بالای چهل سال خیلی رایج نیست. نمی‌دانم چه بلایی بر سر آن‌ها می آید. شاید بعد از چهل سالگی بازنشسته می‌شوند، غیب می‌شوند یا سر از بهشت زهرا در می آورند. عجیب است واقعا. شاید هم بیزنس خودشان را شروع می‌کنند یا شاید هم از فیلد فنی به طور کامل خارج می شوند.

به هر حال این موضوع در تیم های برنامه نویسی خیلی حادتر است. با وجود آنکه همیشه در ارتباط با آدم‌ها به این چیزها دقت نکرده و توانایی ارتباط برقرار کردن بر فراز این شکاف سنی را داشته ام، اما مشکلاتی را هم از ناحیه تجربه کرده ام. در بخش قابل توجهی از مصاحبه‌های node.js که در طول سال 1400 داشته ام، عامل سن یک علامت سؤال بزرگ برای مصاحبه کننده ها بوده و در بعضی موارد هم یک نکته منفی بوده. یکی از مصاحبه کننده ها رسما گفت که من مصاحبه می‌کنم ولی احتمالاً تیم مدیریت اجازه کار با افراد بالای چهل سال را نخواهد داد.

در فضای کاری شرکت ها هم مشکل وجود داشته. برای خیلی‌ها عجیب بوده که چرا من با وجود سن بالای 40 هنوز برنامه نویس هستم یا اصلاً چرا مدیر نشده‌ام یا چرا هنوز دنبال کار می گردم. یا اینکه چرا الان توی شرکت های خیلی بزرگ نیستم. بعضی‌ها فکر می‌کنند چون بالای 40 هستم احتمالاً خیلی فسیل شده‌ام و چیزی بیش از FORTRAN و FoxPro بلد نیستم. بعید نیست که بعضی‌ها انتظار داشته‌اند جلوی کامپیوتر چرت بزنم و فراموشی داشته باشم! بعضی تیم ها انتظار داشتند که من جواب هر سؤالی راجع به برنامه نویسی را بدانم، با همه دیتابیس های دنیا کار کرده باشم، همه command ها و سویچ های git را بدانم و حتی password سرورهای شرکت را بتوانم حدس بزنم!

به هر حال برای خود من هم با آنکه از جوان بودن تیم ها و انرژی آن‌ها لذت می‌برم جالب است بدانم که چرا میانگین سنی اینقدر پایین است. و چرا کمتر تیمی پیدا می‌شود که میانگین سنی بیش از 40 سال داشته باشد. جالب اینکه بیشتر برنامه نویس هایی که در شرکت ها می‌بینم هنوز نه ازدواج کرده‌اند و نه بچه دارند. حتی بعضا هنوز در منزل والدین به سر می برند.

روز اولی که برای شرکت جدید مصاحبه می‌شدم همین تصور را داشتم. مصاحبه کننده ها حدود 40 بودند ولی فرض را بر این گذاشتم که تیم توسعه و بقیه شرکت (بازاریابی، مدیریت، ارتباط با مشتری و …) مثل ایران تازه به سن بلوغ رسیده باشند (!). به هر حال روز اول کار رسید و در کمال تعجب دیدم که اکثریت با هم سن و سال‌های خودم است. PM و BE هر دو 35 تا 40 را داشتند. تیم HR هم همین طور. بعداً دیدم که TDM نزدیک به 60 سال سن دارد. خیلی از اعضای غیر فنی شرکت بالای 35 سال بودند. و همین‌طور الی آخر. البته زیر 30 هم داریم. هم Android Developer و هم iOS Developer زیر 30 هستند. نمایندگان مشتری هم گویا میانگین 40 هستند.

یکی از حس‌های خوب این چند وقته همین بوده که دیگر حس دایناسورهای منقرض شده را نداشتم!

Comments

  1. Pingback: یک تجربه - وبلاگ افشار محبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *