سومین جشنواره و نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای تهران

سومین جشنواره و نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای تهران از ۲۲ الی ۲۶ مرداد ۱۳۹۲ در مصلای امام خمینی تهران برگزار شد. من هم بر حسب علاقه‌مندی به مقوله game به عنوان یک توسعه دهنده در آخرین ساعات به دیدن نمایشگاه رفتم. برداشتم از نمایشگاه بازی‌ها را خلاصه‌وار به صورت چند نکته، عکس و لینک در ادامه آورده‌ام.

 • پیشنهاد می‌شود جهت پیشرفت در صنعت بازی‌سازی ابتدا از بازی های ساده مثل کلاه قرمزی و نیسان شگفت انگیز شروع شود نه بازی‌های آنچنانی مثل ارتش‌های فرا زمینی یا شبگرد. بهتر است اول در حوزه‌هایی که امکان رقابت داریم فعالیت کنیم. رقابت با بازی‌های فوق العاده عالی جهانی به عنوان گام اول برای ما خوب نیست. این کار هم مثل بقیه کارهایمان خواهد شد، ساخت ماهواره و پهپاد در حالی که از ساخت قطار برای مترو و تولید برنج و گوشت و روغن خودمان عاجز هستیم.
 • موضوعات آشنای خودمان مثل همین کلاه قرمزی و جنگ‌های معروف ایران مثل آزاد سازی خرمشهر، شوخی‌های عامیانه، مسائل روزمره و غیره سوژه‌های بهتری برای game سازی به نظر می‌رسند.
 • با یک دست نمی‌توان چند هندوانه برداشت. اجازه بدهید اول صنعت بازی سازی شکل بگیرد، مکانیزم‌هایش جا بیفتد، چهار تا شرکت استخوان دار شکل بگیرد، بعدش از آن استفاده کنید برای انتقال پیام و مضامین فرهنگی و غیر فرهنگی مورد نظر خودتان.
 • بازی و بازی سازی جلوه ای از توسعه نرم افزار است. بقیه توسعه دهندگان نرم افزار هم باید خوشحال باشند از توسعه فرهنگ بازی و فروش بازی ایرانی. شاید این موضوع باعث شود دولت و مردم با نرم افزار و خصوصاً مقوله کپی رایت بیشتر آشنا شوند.
 • واقعا بخش خصوصی توانایی سرمایه گذاری در صنعت ساخت بازی را دارد؟ تیم‌های چند نفره از افراد تازه نفس و مشتاق مبنا نیست. چون سرمایه اصلی آنها شور و اشتیاق و علایقشان است که مطمئنا برای ابد دوام نمی‌آورد.
 • ظاهر بازی‌های خیلی تکراری به نظر می‌رسیدند. برای من که نزدیک به ده سال است به طور حرفه‌ای بازی نکرده‌ام (به جز تعدادی معدود مثل Angry Birds) بازی‌ها، صحنه‌های آنها، روش بازی و غیره بیش از حد آشنا به نظر می‌رسید. حالا نمی‌دانم واقعا برای بازی‌های خارجی هم این قضیه صادق است یا نه.
 • چقدر بازی فوتبال دیدم در غرفه‌های مختلف! یک صفحه خیلی بزرگ هم در انتهای سالن موجود بود که روی غرفه‌های نزدیک خودش تاثیر منفی گذاشته بود.

لینک‌های مرتبط

 1. بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و صفحه ویکی پدیای آن
 2. تعدادی از بازی‌های تولید شده در ایران در ویکی پدیا
 3. صفحه ویکی پدیای بازی مبارزه در خلیج عدن
 4. دریافت بازی کلاه قرمزی

تعدادی عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *