راه حل های ساده

حتماً آن داستان معروف خودکار فضایی ناسا را شنیده‌اید که می‌گوید ناسا تحقیقات زیادی را انجام داد تا موفق شود خودکاری بسازد تا بتواند در حالت بدون جاذبه زمین هم کار کند ولی محققان شوروی سابق به جای آن همه تحقیق بی‌جهت، کمی بیشتر فکر کرده و صرفاً از یک مداد استفاده کردند که می‌توانست بدون هیچ مشکلی حتی در اعماق فضا هم کار کند. با راست و دروغ این داستان کاری ندارم ولی اخیراً برای من هم این حالت دو بار اتفاق افتاد.

ASP.NET Automatic DataBinding

ASP.NET مکانیزم خودکاری برای data binding صفحات دارد. در این مکانیزم همه کنترل‌های data aware صفحه شناسایی شده و توسط موتور ASP.NET با ترتیب معینی که ظاهراً قابل عوض کردن هم نیست data bind می‌شوند. این مکانیزم در بیشتر اوقات خیلی مفید و کار راحت کن است. اما این موضوع وقتی که تعداد کنترل‌های data aware از حد معینی بیشتر می‌شود مشکل زا خواهد شد. یکی از مثال‌های معروف این مشکل وقتی است که یک DropDownList و یک GridView در صفحه قرار دارند. DropDownList به ObjectDataSourceی به نام ods1 و GridView هم به ObjectDataSourceی به نام ods2 وصل هستند. فرض کنید یکی از پارامترهای ods2 به SelectedValue مربوط به DropDownList وصل است. در این حالت بعضی وقت‌ها دچار این مشکل می‌شویم که GridView زودتر از DropDownList مورد DataBinding قرار می‌گیرد. در نتیجه SelectedValue مربوط به DropDownList همیشه خالی بوده و مقدارش نامعتبر خواهد بود.

راه حلی که من همیشه استفاده می‌کردم پاک کردن صورت مسئله بود. یعنی هر نوع DataSource را از صفحه برداشته و خودم عملیات خواندن/نوشتن اطلاعات از/به دیتابیس را به طور دستی بر اساس eventهای مختلف کنترل‌های موجود انجام می‌دادم. نا گفته پیداست که این کار چه زحماتی ایجاد می‌کرده و چه قدر خطا ساز بوده است.

راه حل ساده‌ای که تازگی‌ها پیدا کرده‌ام این است که Data Sourceها و کلیه مکانیزم‌های مربوطه را در صفحه نگه داشته و به اصطلاح کاملاً به صورت declarative programming عمل کنم. اما برای رفع مشکل ناهماهنگی eventها یا اصطلاحاً Event Taming، مکانیزم Data Binding خودکار ASP.NET را از کار انداخته و خودم عملیات Binding یعنی صرفاً معرفی DataSourceها به کنترل‌ها و فراخوانی DataBind کنترل‌ها را به طور دستی از طریق Code Behind انجام می‌دهم. البته از کار انداختن مکانیزم خودکار Data Binding در صفحات ASP.NET کار چندان سختی نیست. فقط کافی‌ست خصیصه DataSourceID را از تمام کنترل‌های صفحه برداشته و بعداً خودتان آنها را از طریق code behind تنظیم کنید. جهت کسب اطلات بیشتر به این پیوند مراجعه کنید.

AutoComplete TextBox

AutoComplete TextBox امکانی است که از طریق آژاکس به صفحات وب اضافه می‌شود. با کمک این امکان وقتی کاربر چند حرف اول کلمه مورد نظرش را در TextBox تایپ می‌کند، تعدادی از موارد مشابه هم به وی نشان داده می‌شود. این موارد مشابه از طریق فراخوانی یک وب سرویس و به شیوه آژاکس به دست client می‌رسند. اجرای چنین راه حلی مستلزم نوشتن یک وب سرویس و استفاده از کنترل‌های خاصی مثل AutoCompleteExtender از کتابخانه Ajax Control Toolkit می‌باشد.

اما اگر از کنترل‌های Telerik استفاده می‌کنید و حجم دیتا خیلی زیاد نیست، یک راه حل ساده‌تر وجود دارد. این راه ساده‌تر استفاده از کنترل استاندارد RadComboBox و تنظیم خاصیت‌های AllowCustomText و Filter آن است. به این ترتیب بدون استفاده از هیچ نوع وب سرویس و هیچ نوع آژاکسی می‌توان به کاربر قبولاند که این Combo خاصیت AutoComplete دارد. البته اگر از Telerik هم استفاده نمی‌کنید، فکر می‌کنم بتوان کنترل DropDownList از ASP.NET را طوری دستکاری کرد که از آن بشود چنین استفاده‌ای کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *